Raspberry 683053 1280

Mražené ovoce a zelenina jsou vždy po ruce, pozor ale na složení

Pokud jde o různé konzervační postupy, mražení je jistě jedním z nejlepších, protože při správném provedení zajišťuje, že mražené potraviny bude možné zkonzumovat až po nějaké době od zakoupení a budou obsahovat všechny důležité látky, které jsou v čerstvém ovoci a zelenině. Navíc díky mražené zelenině a ovoci si můžeme dopřát v průběhu celého roku i takové druhy, které zrovna nemají sezónu.

Metody mražení a možné problémy

Nejlepší metodou je samozřejmě mražení bez přidaných aditiv ovlivňujících barvu, chuť nebo trvanlivost potraviny. Některé látky se přidávají také proto, aby se kousky neslepovaly. Právě z těchto důvodů se ale stává, že se někdy tyto látky v mražené zelenině a ovoci, které jsou nabízeny v obchodech, objeví, a je tedy dobré vědět, na co si dát pozor a kterým produktům se raději vyhnout. Nejenže totiž snižují nutriční hodnotu potravin, ale nebývají právě vhodné pro lidské zdraví. Například aditiva zlepšující chuť mohou vyvolat bolesti břicha, nebo dokonce astmatický záchvat.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je plný barev a chutí, které nesmí na talíři chybět. Tato zelenina vám dá vše

Pokud ve složení najdete přidaný cukr, měli byste se spíše poohlédnout po variantě, která jej uvedený nemá. Cukr sice slouží také jako konzervační činidlo, ale navyšuje kalorickou hodnotu a samotný obsah cukru jako takového.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pozor je také dobré dát na sůl, protože té bychom obecně měli konzumovat mnohem méně, než jsme zvyklí. Není tedy ani vhodné kupovat mraženou zeleninu, která byla naložena do slané vody a zamražena.

Otázka zachování nutriční hodnoty mraženého ovoce a zeleniny

Jsou lidé, kteří se domnívají, že zelenina a ovoce samotným mražením ztrácí část cenných živin. V zásadě to však pravda není, protože plody se mrazí v období, kdy jsou patřičně zralé, a tedy bohaté na všechny důležité látky.

Mohlo by vás zajímat:  Říjen je ideální měsíc pro sázení česneku. Využijte teplých dnů, úroda bude bohatá

Specifická situace nastává u vitaminu C, který přibližně 90 dnů od zamražení zůstává na původní hodnotě a poté začíná klesat. Odborníci tedy doporučují, abyste mraženou zeleninu a ovoce ideálně zkonzumovali přibližně do měsíce od nákupu.

Zdroj: https://www.cfs.gov.hk/english/multimedia/multimedia_pub/multimedia_pub_fsf_109_01.html
Přidat na Seznam.cz