Tomatoes 3580521 1280

Vlastní rajčata si můžete vypěstovat i na balkóně, některé odrůdy zvládne i začátečník

Koupit dnes rajčata v obchodě je možné po celý rok, ale pro mnoho lidí je lákavá představa, vypěstovat si rajčata sami. Ne každý má však zahradu, pro pěstování rajčat ale naštěstí postačí i lodžie nebo balkon. A pokud budete znát základní potřeby rostlin a budete se jimi při pěstování řídit, můžete se brzy těšit z vlastní úrody.

Vhodné odrůdy

Rajčat existuje mnoho odrůd a samozřejmě ne všechny se hodí i pro balkonové pěstování. K těm velice odolným, které se tak hodí i pro začátečníky, je odrůda tyčkového rajčete Start F1, která vám přinese větší množství sytě červených a oválných plodů. Pokud chcete mít rajčata co nejdříve, je vhodná také raná odrůda Toro F1, která má podobné plody a také zaručuje vysoký výnos.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč z pilin udrží půdu okolo rostlin kvalitní, zpomalí růst plevelu i plísní

Pokud dáváte přednost rajčatům keříčkovým, pak se velice osvědčil druh Vilma, který přinese velkou úrodu sladších cherry rajčátek. Pro co největší výnos je třeba co 2 týdny rostlině dodávat tekuté hnojivo.

Zdroj obrázku: Pixabay

V čem pěstovat

Vhodné nádoby na pěstování rajčat záleží podle toho, jestli zvolíte keříčkovou, nebo tyčkovou odrůdu. Keříčkovým rajčatům se daří v samozávlahových truhlících, jejichž výhodou je především to, že se tak předejde nežádoucí zálivce na list. Ta totiž u rajčat zvyšuje riziko, že je napadne plíseň.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z bramborových slupek podpoří v růstu pokojové rostliny i zeleninu

Pokud se dáte na pěstování tyčkové odrůdy, potřebujete květináč, který by měl být co nejhlubší, minimálně 30 cm. I květináče jsou k dostání jako samozávlahové.

Potřebné podmínky

Alfa a omega každého pěstování je správná půda. Pokud jde o balkonové pěstování rajčat, existuje speciální substrát, který je přímo určen pro plodovou zeleninu. Pouze s ním si však nevystačíte. Do spodní části truhlíku nebo květináče je potřeba dát vrstvu klasického hnoje nebo alespoň nasekané čerstvé trávy a až na tuto vrstvu zakoupený substrát. Při použití trávy však musíte rostlinám dodávat potřebné živiny ve formě tekutého hnojiva, které budete přidávat do zálivky.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat kedlubny?

Pokud jde o umístění truhlíku nebo květináče, místo by mělo být slunné a suché, protože vlhkost rajčatům příliš nesvědčí. Ideální jsou lodžie nebo zastřešené balkony. Pokud nemáte balkon krytý střechou, musíte dát pozor, aby dešťová voda nestékala až na listy.

Zdroj: https://bonnieplants.com/gardening/grow-tomatoes-pots/
Přidat na Seznam.cz