Watering Plants Garden

Tipy pro péči o zahradu v parném létě

V létě se můžeme setkat s extrémně vysokými teplotami a žhavými slunečními paprsky, které mohou způsobit značné škody na okrasných i užitkových rostlinách. Pravidelné a správné zalévání se stává nezbytnou činností pro každého zahradníka, avšak existuje i řada dalších faktorů, na které je třeba myslet, abychom chránili mladé sazenice před neúprosným sluncem. Jak můžeme minimalizovat odpařování cenné vody pomocí mulčování? Výška teploměru nemusí znamenat katastrofu pro naše rostliny, pokud se držíme osvědčených tipů a triků od zkušených zahradníků.

Správné zalévání a ochrana před slunečními paprsky

Horké letní počasí s teplotami okolo 30 stupňů Celsia je pro rostliny velmi náročným obdobím, kdy přežití závisí na správném zalévání. Je důležité dodávat rostlinám dostatek vody, ale zároveň je třeba se vyvarovat přelévání. Rostliny umístěné v květnících mají navíc vyšší míru odpařování vody, proto je vhodné zvážit použití jednoduchého automatického zavlažovacího systému, například pomocí PET lahví. Pro ochlazení rostlin je také doporučeno umístit květníky na podklad z kamínků namočených ve vodě. V nejteplejších dnech je nejlepší zalévat ráno a večer vlažnou vodou přímo ke kořenům, přičemž je důležité se vyvarovat zavlažování listů a květů.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek března je ideální pro množení muškátů. Čerstvé řízky vykvetou ještě toto léto
Zdroj obrázku: Freepik

Výhody mulčování a ochranných materiálů

Mulčování je účinným způsobem, jak zabránit růstu plevele a současně udržet vlhkost půdy. Kvalitní mulč chrání kořenový systém rostlin a přispívá k bohatší půdě díky rozkladu materiálu, jako je kůra, humus nebo jiný rostlinný materiál. Mulč navíc přidává zajímavý dekorativní prvek do zahrady, zvedá její estetický dojem a obohacuje ji o cenné látky, vitamíny a minerály.

Správná vlhkost

Kruté sluneční paprsky mohou vážně poškodit mladé nebo nedávno zasazené sazenice. Pro jejich ochranu je vhodné do záhonu zapíchat tyčky a přikrýt je ochrannou látkou, jako je agrotextilie. Květníky lze přemístit pod pergolu nebo do interiéru, kde teploty nejsou tak vysoké. Je také důležité dbát na správnou vlhkost rostlin, přičemž je vhodné je rosit pouze v ranních nebo večerních hodinách, abychom předešli spálení listů slunečními paprsky nebo teplotnímu šoku. V horkém letním období se nedoporučuje provádět přesazování nebo prořezávání rostlin. Namísto toho je možné jen zaštipovat květy a odstraňovat listy pro zvýšení úrody. Aktivity, jako je hnojení a další zahradnické činnosti, je nejlepší nechat na podzim, kdy rostliny nejsou oslabovány vysokými teplotami.

Zdroj: https://blog.southernexposure.com/2017/05/12-easy-ways-to-help-your-garden-thrive-in-hot-weather/
Přidat na Seznam.cz