Tato využití bobkového listu překvapí. Pomáhá léčit a postará se o dobrou náladu

Bobkový list známe především jako chutné koření do jídel – omáček a polévek. Ovšem má i velmi pozitivní vliv na zdraví člověka. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, hořčiny, třísloviny, silice, kyselinu listovou, ale i vitamíny, jako jsou A, B, C, a minerální látky draslík, fosfor, selen, měď, vápník, železo či zinek. Dále dokáže podpořit pohyb střev a jednodušší vyprazdňování, působí antisepticky, protizánětlivě a dezinfekčně. Možná se teď budete divit, ale bobkový list také obsahuje eukalyptol, který pomáhá uvolňovat dýchací cesty. Co všechno takový bobkový list dokáže?

Zažene neoblíbené moly

Bobkový list je dokonalým odpuzujícím prostředkem proti molům. Takže když jej umístíte do látkových pytlíčků a pověsíte ho do skříně, moli se skříni vyhnou obloukem. Můžete z něj vyrobit i okrasný keřík, který můžete dát na terasu, balkon, pod pergolu či jinam, skvěle odláká nezvaný hmyz, nejen moly.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené balkonové rostliny udrží komáry i mouchy daleko
Zdroj obrázku: Freepik

Z bobkového listu olej na mnoho neduhů

Bobkový olej můžete použít na bolestivá místa, křečové žíly, artritidu, při úrazech, pohmožděninách, ale i na migrény či špatné trávení. A nejlepší na tom je, že si ho nemusíte kupovat, ale můžete si ho vyrobit svépomocí.

Budete potřebovat třicet gramů bobkových listů a 250 mililitrů studeného olivového oleje. Nejdříve rozdrťte listy na drobné kousky a poté je nasypte do lahve a přilijte olej – protřepte. Uzavřete nádobu a dejte do chladu na tmavé místo louhovat na dva týdny. Poté sceďte a užívejte.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro uvolnění napětí a lepší náladu

Abyste získali zpět svou náladu a uvolnili se, umístěte bobkový list na nehořlavou desku, talíř či na nějaký plech a list zapalte. Odejděte z místnosti a vraťte se po patnácti minutách. Samozřejmě nezapomeňte zavřít dveře. Jakmile čas uběhne, vraťte se a vdechněte vůni doutnajícího bobkového listu.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí málo a v lednici se usadí nepříjemný zápach. Zbavte se ho pomocí osvědčené metody

Proti zápachu

Zapáchá vám nějaká místnost v domácnosti? Zkuste vložit několik bobkových listů do hrnce s vodou a vařte přibližně pět minut. Poté hrnec zavřete do místnosti a nechte ho tam několik hodin umístěný. Pohltí veškeré pachy.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/what-is-a-bay-leaf-995576
Přidat na Seznam.cz