Bobkovy List1

Tato využití bobkového listu překvapí. Pomáhá léčit a postará se o dobrou náladu

Bobkový list známe především jako chutné koření do jídel – omáček a polévek. Ovšem má i velmi pozitivní vliv na zdraví člověka. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, hořčiny, třísloviny, silice, kyselinu listovou, ale i vitamíny, jako jsou A, B, C, a minerální látky draslík, fosfor, selen, měď, vápník, železo či zinek. Dále dokáže podpořit pohyb střev a jednodušší vyprazdňování, působí antisepticky, protizánětlivě a dezinfekčně. Možná se teď budete divit, ale bobkový list také obsahuje eukalyptol, který pomáhá uvolňovat dýchací cesty. Co všechno takový bobkový list dokáže?

Mohlo by vás zajímat:  Tinktura z bobkového listu nesmí chybět v žádné lékárničce. Uleví při bolestech i nachlazení

Zažene neoblíbené moly

Bobkový list je dokonalým odpuzujícím prostředkem proti molům. Takže když jej umístíte do látkových pytlíčků a pověsíte ho do skříně, moli se skříni vyhnou obloukem. Můžete z něj vyrobit i okrasný keřík, který můžete dát na terasu, balkon, pod pergolu či jinam, skvěle odláká nezvaný hmyz, nejen moly.

Zdroj obrázku: Freepik

Z bobkového listu olej na mnoho neduhů

Bobkový olej můžete použít na bolestivá místa, křečové žíly, artritidu, při úrazech, pohmožděninách, ale i na migrény či špatné trávení. A nejlepší na tom je, že si ho nemusíte kupovat, ale můžete si ho vyrobit svépomocí.

Mohlo by vás zajímat:  Prášky na bolest hlavy jsou zbytečné. Úlevu přinesou bylinky i oblíbené koření

Budete potřebovat třicet gramů bobkových listů a 250 mililitrů studeného olivového oleje. Nejdříve rozdrťte listy na drobné kousky a poté je nasypte do lahve a přilijte olej – protřepte. Uzavřete nádobu a dejte do chladu na tmavé místo louhovat na dva týdny. Poté sceďte a užívejte.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro uvolnění napětí a lepší náladu

Abyste získali zpět svou náladu a uvolnili se, umístěte bobkový list na nehořlavou desku, talíř či na nějaký plech a list zapalte. Odejděte z místnosti a vraťte se po patnácti minutách. Samozřejmě nezapomeňte zavřít dveře. Jakmile čas uběhne, vraťte se a vdechněte vůni doutnajícího bobkového listu.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkoně

Proti zápachu

Zapáchá vám nějaká místnost v domácnosti? Zkuste vložit několik bobkových listů do hrnce s vodou a vařte přibližně pět minut. Poté hrnec zavřete do místnosti a nechte ho tam několik hodin umístěný. Pohltí veškeré pachy.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/what-is-a-bay-leaf-995576
Přidat na Seznam.cz