Garden 470704 1280

Oblíbené zahradní krásky mohou být skrytou hrozbou. Některé obsahují jed

Krásná zahrada plná různých, barevně kvetoucích keřů a květin je snem každého pěstitele, ale neměli bychom zapomínat ani na případná rizika, která jsou s touto činností spojená. Jedovatost rostlin je jedna z věcí, na kterou je třeba dávat pozor, zejména tehdy, když máte malé děti nebo chováte zvířata. Měli byste vědět, kteří zástupci rostlinné říše jsou jedovatí, a zvážit tak jejich pěstování.

Hortenzie

Hortenzie jsou nádherné rostliny s různobarevným kulovitým květenstvím a jsou mezi pěstiteli velice oblíbené. Jejich předností je zejména nenáročnost a také právě barevná zajímavost, protože s trochou znalostí a použitím správného hnojiva lze u některých druhů dokonce ovlivnit i jejich barvu.

Mohlo by vás zajímat:  Barvu hortenzie můžeme snadno ovlivnit úpravou půdy

Pozor je však třeba dát na to, že květy hortenzií jsou jedovaté, a pokud jde o hortenzii velkokvětou, může dokonce dojít k alergické reakci i po dotyku listu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hyacint

Hyacinty jsou velice líbivé rostliny s atraktivním květem, který je nejčastěji zbarven do různých odstínů fialové, ale vyskytují se i druhy kvetoucí bíle, modře, žlutě nebo červeně.

Květy krásně voní, ale je třeba mít se na pozoru, protože všechny části těchto rostlin obsahují alkaloidy způsobující jejich jedovatost. Zejména při manipulaci s cibulkami hyacintů je odborníky doporučeno používat rukavice.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o hortenzie na podzim: prospěje jim hnojení, keře lze také množit

Pivoňka

Pivoňky lze pěstovat jako dřevité nebo bylinné a v obou případech nás odmění velkými květy zajímavých barev a pěkně tvarovanými listy. Plná květenství mívají obvykle růžovou, červenou nebo bílou barvu, ale vzácněji lze narazit například i na oranžové květy. Pokud jde o pěstování, svou nenáročností se hodí i pro začínající pěstitele.

Ti by však měli vědět, že pivoňky jsou jedovaté, protože obsahují glykosidy. V moderní době však naštěstí k otravě těmito látkami dochází jen vzácně. Dříve to bývalo častější, protože se pivoňky využívaly pro přípravu léčivých nápojů a pokud ho člověk vypil příliš, mohl mu způsobit nevolnost.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/plants/a27907837/poisonous-plants/
Přidat na Seznam.cz