Také rostlinám v květináči se může skvěle dařit, nové metody využívají mýdla nebo mléka
Všichni si doma přejeme krásné květiny. Ne každý si na ně ale pravidelně vzpomene a některé rostliny tak postrádají správnou péči a pomalu uhnívají. Poradíme vám ale pár triků, jak si starost o květiny v domácnosti usnadnit.
Zalévání
Zapomínáte pravidelně zalévat zeminu? Máme pro vás jednoduché řešení. Připravte dětskou plenu, hrnec s hlínou, vodu a misku. Položte plenu na misku a zalijte ji vodou, aby byla dobře nasáklá. Poté ji rozřízněte, vyjměte vlhkou vatu a roztrhejte ji na kousky. Smíchejte tyto části s půdou v květináči a některé z nich odložte stranou do jiné nádoby. Do květináče dejte rostlinu a přikryjte ji shora zbytkem výživné směsi. Od této chvíle místo zalévání květin každých sedm dní, to můžete udělat jen jednou za dva nebo tři týdny.
Bez agresivních chemikálií
Místo drsných chemikálií můžete použít obyčejné mýdlo k hubení hmyzu a roztočů, kteří napadli vaše rostliny. Tato hygienická pomůcka má totiž insekticidní vlastnosti. Vědci prokázali, že jeho kyseliny jsou schopny eliminovat téměř 90% mšic. Nastrouhejte 150 g mýdla na struhadle a rozpusťte je v 10 litrech horké vody.
Anglická sůl
Od tradiční soli se liší nejen chutí, ale také chemickým složením, které je vyrobeno ze sloučeniny síry a hořčíku. Díky tomu je široce používána při péči o rostliny v květináčích. Funguje jako přírodní pesticid a hnojivo v jednom. Čas od času stojí za to rozpustit jej v malém množství ve vodě určené k zalévání. Rostlina bude svěží, zdravá a hmyz se od ní bude držet dál.
Mléko
Každé dva týdny přidejte do konve několik lžiček mléka. Díky tomu získají listy rostlin krásnou svěží barvu. Místo obyčejné vody někdy použijte k zalévání nesolenou vodu po uvaření brambor nebo jiné zeleniny. Po zpracování potravin v nich zůstane mnoho cenných mikroživin a škrobu, což stimuluje půdní mikroorganismy k lepší práci.