Christmas Tree 5831346 1920

Jak se chovat ke stromečku, aby vydržel déle něž do Tří králů

Věděli jste, že i vánoční strom potřebuje péči, aby vypadal hezky delší čas? Na jakých faktorech záleží, a jak se o něj starat? I čtrnáct dní po Vánocích může být strom krásný a stále sytě zelený. Stačí dodržet minimum našich tipů a můžete se déle radovat z této nejkrásnější vánoční tradice.

Výběr a příprava je důležitá

Aby vánoční stromek zdobil váš interiér a byl zároveň chloubou vašeho vánočního interiéru, vybírejte poctivě. Strom by měl být sytě zelený již při nákupu, nepolámaný, hustý a nejlépe větších rozměrů, ten vypadá nejlépe. Ovšem, velkou roli hraje i druh stromu. Například smrk ztepilý je jasně zelený, ale kratší čas vydrží. Jeho blízký příbuzný smrk stříbrný má své jehličky více pichlavé, ale za to déle vydrží. Mezi velmi vytrvalé stromy patří borovice černá a jedle kavkazská, to jsou stromy, které vydrží nejdéle. Také bude důležité, kdy a kam svůj strom po nákupu umístíte. Pokud jej doma nemůžete skladovat například na balkoně či jinde venku, jeho nákup naplánujte cca týden před Vánocemi.   

Mohlo by vás zajímat:  Vysoký krevní tlak dokáže snížit každodenní jídelníček. Sáhněte po vybrané zelenině nebo dýňových semínkách
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jakou správnou péči poskytnout

Než přinesete vánoční stromek do místnosti, ve které stráví celé Vánoce, uložte jej nejdříve do nejchladnější místnosti v domě nebo bytě. Přibližně na jednu hodinu. Po aklimatizování stromku by měl být umístěn v místnosti, která nepřesáhne 25°C. Zároveň by strom neměl být umístěn v blízkosti radiátoru. Stojánek naplňte vlažnou vodou, nikoliv studenou. Nejlépe uděláte, pokud strom před usazením do stojanu seříznete alespoň o tři centimetry. Můžete také do vody přidat živinu pro rostliny, kterou seženete v květinářství. 

Mohlo by vás zajímat:  Bílá slupka na citrusech je vhodná ke konzumaci. Je zdravá stejně jako samotné ovoce
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zdobení stromku

I na počtu a hmotnosti vánočních ozdob záleží. Pokud máte strom se silnými větvemi, využít můžete těžší ozdoby. Pokud jsou naopak větvičky tenké a dlouhé, měli byste použít pouze lehké ozdoby. Také doporučujeme k osvětlení stromku využít LED světýlka. Nejen že jsou příjemnější, ale také méně hřejí a stromek tolik nezesychá.    

Přidat na Seznam.cz