Problems Cultivation Domestic Plants Problems Cultivation Domestic Plants Philodendron Dragon Tail Leaves Affected By Spider Mite Yellow Dry Tips Overflow Plant Rotting Roots

Svilušky napadají venkovní i pokojové rostliny. Potření listů olejem pomůže

Svilušky patří právem mezi nejnenáviděnější škůdce, protože s oblibou napadají venkovní pěstované rostliny i pokojovky. Jsou velkou hrozbou, protože během několika málo dní dokážou zlikvidovat veškeré pěstitelské úsilí. To je také důvod, proč mnozí zahrádkáři sáhnou po agresivních chemických prostředcích, které jsou k mání v běžné síti hobbymarketů. Není třeba používat tolik nebezpečných výrobků, které mohou ohrožovat zdraví, stačí vědět, jak svilušky zlikvidovat ekologickou cestou. A co víc, nestojí skoro nic!

Veškerá vegetace v ohrožení

Jaké rostliny tito pavoučí roztoči napadají? Neujde jim žádná zelená vegetace, ve shlucích mohou napadnout okrasné rostliny, zeleninu, ovocné keře i stromy. Rod zahrnuje na 140 druhů, přičemž nejčastěji jde o svilušku ovocnou nebo svilušku chmelovou. Zjistit napadení je zpočátku poměrně těžké, protože jsou tito roztoči velmi malí, bělavé barvy, nebo dokonce bezbarví, mohou být i zelení, světle oranžoví nebo hnědí podle vývojové fáze či pohlaví. Zpozorovat lze jejich shluky na spodních částech listů.

Mohlo by vás zajímat:  Oslňte přátelé svým kuchařským uměním při grilování. Nachystejte si to nejlepší vybavení
Zdroj obrázku: Freepik

Napadení sviluškami je vážné

Svilušky nelze brát na lehkou váhu, protože vážně poškozují rostliny, které mohou důsledkem toho uhynout. Jak bylo zmíněno, lze jejich přítomnost zpozorovat na spodcích listů, případně podle světlých skvrn nebo žlutavých teček na čepelích listů. U řapíků se mohou objevit také drobné pavučinky nebo na listech slabý stříbřitý povlak. Listy se mohou po čase kroutit a usychat od špiček a okrajů, obdobně květy se mohou deformovat či jehličí hnědnout. U rostlin dochází k úhynu nebo k menšímu vzrůstu, v ohrožení je samotná úroda.

Mohlo by vás zajímat:  5 kreativních způsobů, jak využít kaštany v domácnosti

Jak na svilušky

Co dělat v případě napadení rostlin sviluškami? První pomocí je důkladná koupel, protože tito roztoči nesnáší vlhkost, a přesazení do čerstvého substrátu. Hrnkové rostliny je možné přesunout do vlhkého prostředí koupelny a aplikovat na listy roztok vody a mýdla nebo čisticího prostředku. Ve venkovním prostředí je pak možné potřít listy rostlinným olejem štětcem z obou stran. Poté, co se škůdci udusí, se listy opláchnou čerstvou vodou.

Zdroj: https://www.planetnatural.com/pest-problem-solver/houseplant-pests/spider-mite-control/
Přidat na Seznam.cz