Známé koření dokáže odpudit lezoucí hmyz, ten nesnáší pro lidi příjemnou vůni

Ferda mravenec sice patří k neoblíbenější dětským postavičkám, ale jeho příbuzní umí být pěkně otravní. Jak se vám jednou dostanou do kuchyně či do spižírny, jen těžko se jich zbavíte. Mravenci jsou navíc v České republice chránění, a tak na ně nemůžete vyrukovat tak, jak byste třeba chtěli. I proto se celá řada českých domácností rok co rok potýká s nájezdy neúnavných pracantů, kteří unesou mnohonásobek své váhy.

Utkejte se s přírodou přírodními prostředky

Celá řada lidí navíc nechce či nemůže používat chemické pesticidy, které by mravencům spolehlivě zavařily. Může to být třeba proto, že mají v domě malé děti, které by s jedem mohly přijít do styku, nebo domácí mazlíčky. Některé jedy jsou tak aromatické, že navzdory ujišťování výrobců voní i psům či kočkám, a tak se může stát, že při trávení mravenců způsobíte bolehlav nebo břichabol i svým chlupáčům. Proto je dobré se s mravenci pustit do křížku nezávadnými přírodními metodami.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Skořice

Mravenci mají skvělý čich, který jim slouží i k orientaci – proto se neztrácejí ani potmě. A aromatická skořice je doslova odpuzuje. Vezměte půl čajové lžičky skořicového oleje, nebo i skořice rozpuštěné ve vodě. V tekutině namočte odličovací tampón nebo kousek vaty a potřete s ním místa, kudy k vám mravenci chodí. Účinek se projeví okamžitě.

Vinný ocet

Vinný ocet funguje úplně stejně jako skořice, jen je třeba aplikovat ho vícekrát, protože se postupně odpaří. Zejména v horkých letních dnech. Klidně ho můžete naředit půl na půl s vodou, na jeho účinku se to nijak neprojeví. Vinný ocet nastříkejte rozprašovačem na mravenčí cestičky. Výhodou je, že vinný ocet se dostane i do štěrbin ve zdech a mezi prkny.

Borax

Borax potkáte také pod názvem tinkal, případně pod chemickým názvem dekahydrát tetraboritanu sodného. Navzdory ošklivě znějícímu chemickému jménu jde o přírodní minerál, který dnes najdete ve většině pesticidů. Koupíte ho za pár korun v lékárnách i drogeriích, bude vám stačit menší balení. Borax je rozpustný prášek, který připomíná sůl. Rozpusťte dvě lžičky ve vodě, přidejte trochu cukru a roztokem potřete mravenčí cestičky. A máte vystaráno.

Kromě uvedených osvědčených prostředků můžete využít i další přírodní pesticidy. Mravence odpuzuje například:

  • kávová sedlina
  • kyselina boritá
  • pepř
  • šalvěj
  • hřebíček
Komentáře
Přidat na Seznam.cz