Apples 1841132 1280

Štěpánka: Koupila jsem si BIO ovoce a byla to pohroma, zbyla mi prázdná peněženka a oči pro pláč

Mám několik kamarádek, které nedají dopustit na takzvané BIO potraviny. Některé jsou až tak zfanatizované, že na čem není tato nálepka nebo označení, tak to prostě nekoupí. A samozřejmě jsem musela pravidelně poslouchat povídání o tom, jak je dané ovoce lepší kvality, jak je zdravější a jak je také chutnější.

Tak jsem to vyzkoušela

Vždy jsem měla o nálepce BIO pochybnosti a myslela si, že je to jenom marketingový tah. Ale jak se říká – nevyzkoušíš, nevíš. Tak jsem zamířila do obchodu, k regálu s tímto ovocem a začala vybírat. Nejprve mé oči zamířili k cenovce, a nestačila jsem se divit. Několikanásobně vyšší ceny, než o pár metrů dále u běžného pultu. Nechápala jsem, ale byla jsem rozhodnutá.

Mohlo by vás zajímat:  Exotické kiwi není nutné kupovat. Zkušenosti zahrádkářů ukazují, že ho vypěstujete i v našich podmínkách

Žádný zázrak to nebyl

Se skoro prázdnou peněženkou a pár kousky ovoce jsem vyrazila k domovu a těšila se, jak si pochutnám. A jak dokonalý ovocný salát plný vitamínů si připravím. Už v obchodě mi ale přišlo, že se to slavné BIO ovoce nijak neliší od toho běžného.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Doma se mi to jenom potvrdilo. Začala jsem tušit, že mé kamarádky pouze papouškují něco, co jim řekl někdo jiný, a o dvou úplně stejných kusech ovoce řeknou, že lepší je ten s nálepkou BIO. Tak jako americká krabička od sirek ve filmu Pelíšky.

Mohlo by vás zajímat:  Jablko je odnepaměti symbolem zdraví a vitality. Jeho jedinečnou chuť i účinky zná celý svět

Začala jsem pátrat po původu ovoce

Snad jediným kladem v danou chvíli bylo, že jsem na obalu přesně zjistila, odkud dané ovoce pochází. Mohla jsem si tedy dohledat konkrétního pěstitele. Teď už vím, že jsem něco podobného neměla dělat. Byla jsem možná až moc důsledná a šla do detailů. A v tu chvíli ztratila poslední iluze v tom, že je to něco opravdu lepšího. Tedy alespoň pokud jde o ty kousky, které jsem měla doma.

Nechtějte vědět, kde se ovoce pěstovalo

Když jsem se na internetu dopátrala po pěstiteli a jeho pozemcích, nestačila jsem se divit. Byly v těsné blízkosti hlavní, velmi frekventované silnice. Takže ten každodenní smog ze smradlavých motorů, a spláchnutý prach z brzd a kousky gumy z pneumatik jsou tím, co má toto ovoce vylepšovat a stavět ho výše než jiné? Ano, je fajn že pěstitel nepoužívá žádné chemické postřiky, ale to co se do plodin dostane z vozovky, radši domýšlet nebudu.

Zdroj: Článek byl zpracován na základě příběhu naší čtenářky
Máte příběh, který by mohl naše čtenáře také zajímat? Napište nám a podělte se s ním. Zpracujeme ho a publikujeme na našem magazínu. Byla by škoda, nechat si ho jen pro sebe.
Přidat na Seznam.cz