Lavender Flowers Blurred Background With Copy Space Text Spring Background

Duben přeje sázení vřesovců. Jsou ideální do skalek a kvetou až do května

Zima o sobě stále dává vědět, přesto už některé rostliny pučí. První jarní dny zvěstují vřesovce. Malé keříky zasazené na zahradě nebo v nádobách jsou posly jara, protože už v únoru vykvétají růžovými kvítky a jejich květy těší po dlouhou dobu. Vřesovce se nacházejí též v přírodě, nejčastěji na prosluněných svazích Alp nebo Apenin, bývají časté též v balkánských horách. Jak se vřesovce pěstují na zahradě a jaké potřebují podmínky ke svému růstu?

Lákadlo pro včely

Malé drobné kvítky vřesovce jsou medonosné, proto lákají včely po zimním probuzení. Květy mají růžovočervené zabarvení, z toho důvodu se často hovoří o vřesovci pleťovém jako o vřesovci červeném. Keříky dorůstají výšky asi 25 centimetrů a do dvojnásobné šířky. Výhonky pokrývají jehličkovité listy. Kořenový systém je velmi spletitý, ale mělký, což může způsobovat při pěstování problémy. První květy se objevují už v lednu, jinak povětšinou v únoru a kvetou až do května. Vřesovce lidé často zaměňují za vřesy, které dosahují podstatně vyšších výšek a kvetou od července do října.

Mohlo by vás zajímat:  Jak začlenit pergolu do vaší zahrady?
Zdroj obrázku: Freepik

Jarní výsadba vřesovců

Vřesovce se prodávají jako hotové sazenice v kontejnerech nebo nádobách v zahradnických školkách nebo v zahradnických centrech, mohou být k dispozici též v hobbymarketech. Do nádob je lze přesazovat v průběhu celé sezóny kromě horkého léta. Do země se sází v průběhu dubna, později až v podzimním termínu, v září nebo v říjnu. Vřesovce mohou zářit na skalkách, ve vřesovištích nebo v kombinaci s azalkami, rododendrony a dalšími kyselomilnými rostlinami. Vřesovcům se daří ve skupinách, kde vyniknou růžové baldachýny květů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat clemantis

Rostliny milující slunce

Vřesovcům se daří ve středně úrodné a kyselé půdě s pH mezi 4,5 a 5,5, přičemž musí být dostatečně propustná. Milují vyšší vlhkost a daří se jim na slunných stanovištích, ale snesou též polostín. Vzhledem k mělkým kořenům je nutné pravidelné zavlažování, protože rostliny mohou rychle usychat. Kolem keříků se vyplatí rozprostřít mulč z kůry, aby se předešlo vysychání zeminy. Po odkvětu se vřesovce prořezávají, mohou se vytvořit nové výhonky s poupaty. Prořez se provádí ve slunečných dnech a odřezávají se pouze odkvetlé části asi do úrovně dvou centimetrů, výhonky se ponechávají a je nutné používat ostré nůžky, aby nedošlo k potrhání keříků.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/erica/growing-guide
Přidat na Seznam.cz