Thuja1

Stálezelené túje dodají každé zahradě osobité kouzlo, k růstu vyžadují jen málo podmínek

Túje jsou oblíbené v zahradách již dlouhou řadu let. A to především proto, že nevyžadují složitou údržbu a lze je využít jako živý plot. Jsou také odolné vůči škůdcům i mrazu. Jsou stálezelené a v zimním období je můžeme využít pro podzimní, ale i vánoční aranžmá domu. Snadno se udržují v požadovaném tvaru a jsou jednoduše úchvatné.

Druhy tújí

Túje lze vybírat až z devadesáti druhů. Obvykle je spojujeme s živými ploty, ale lze je také pořídit jako nízké okrasné keře. V závislosti na druhu z nich můžete tvořit různé tvary, kužely, postavy a mnoho jiného. Jejich stálezelená barva jistě potěší. K dostání jsou také zelenožluté druhy. Nejoblíbenější túje jsou ty západní, které mohou dorůst až do výšky dvaceti metrů! Východní túje jsou podobné některým stromům a mohou vyrůst do výšky deseti metrů. Dalším běžně vídaným druhem je túje tvořící sloupovitý tvar, pěstovaná jako okrasná dřevina.

Mohlo by vás zajímat:  Trvalky budou zdobit zahradu po dlouhé měsíce
Zdroj obrázku: Freepik

Zálivka a výsadba

Ideální doba pro vysazení je od začátku dubna do poloviny října. Vyberte slunečné a chráněné místo, přijatelný je i poloviční stín. Pokud jste zvolili západní túji, preferujte zasazení do písčitohlinité půdy. Na druhou stranu východní túje potřebuje kyselou půdu. Myslete na to, že čím úrodnější půda bude, tím rychleji keř poroste. Před vysazením nezapomínejte půdu zbavit plevele.

Jámu pro sázení vytvořte přibližně 40 × 40 centimetrů. Dno jámy vyložte kompostovou zeminou nebo hnojem. Po zasazení hojně zalijte, alespoň deset litrů vody k jedné túji. Také byste měli ke stromu umístit kůru. Je rovněž třeba vědět, že se keř nemá přesazovat. Túje zalévejte jednou týdně. V horkém počasí provádějte zálivku dvakrát do týdne.

Mohlo by vás zajímat:  Ne všechny rostliny přežijí tuhé mrazy. Ty na zahradě lze chránit několika triky
Zdroj obrázku: Freepik

Prořezávání

Alespoň dvakrát či třikrát za sezonu túji ostříhejte, tedy upravte. Mladé túje stříhejte až po roce růstu, jakmile dosáhnou výšky alespoň jednoho a půl metru. V březnu až dubnu by měly být větvičky zkrácené o jednu třetinu. Podobně v létě, poslední řez by měl být proveden do konce srpna. Díky takovým podmínkám túje zesílí a udrží si požadovaný tvar.

Hnojení

Túje mají poměrně krátké kořeny, tudíž jejich přístup k živinám je omezený. Měli byste keře pravidelně třikrát do roka hnojit. Na jaře a v létě volte hnojiva bohatá na dusík a také hořčík. Pokud těchto minerálů má keř nedostatek, žloutne. Od srpna hnojte keře hnojivy chudými na dusík, ale pro změnu bohatými na fosfor a draslík.

Zdroj: https://www.paramountplants.co.uk/blog/index.php/thuja-care/
Přidat na Seznam.cz