Little Cute Corgi Fluffy Puppy Close Up Portrait

Na domácí mazlíčky může číhat doma velké nebezpečí. Je ukryté v krásných zelených rostlinách

Většina lidí má doma rostliny. Květináče se zelení zútulňují prostor a působí jako překrásná dekorace našich domovů. Pokud doma zároveň chováte domácí mazlíčky, je potřeba se ujistit, zda nemáte druhy rostlin, které by jim mohly ublížit. Některé rostliny jsou velmi nebezpečné obzvlášť pro kočky.

Které rostliny mohou zvířatům ublížit a jak?

Je mnoho rostlin, které mají negativní dopady na zdraví zvířat. Proto se ujistěte, jaké rostliny máte doma, a pokud zjistíte, že je některá z nich nebezpečná, radši ji darujte někomu jinému. A které jedovaté rostliny patří mezi ty nejrozšířenější?

  • aloe,
  • tchynin jazyk,
  • vánoční hvězda,
  • dracéna,
  • fíkus benjamín,
  • monstera,
  • azalka.
Mohlo by vás zajímat:  Květiny vytvoří krásnou dekoraci i v koupelně. Některým se ve vlhku bude náramně líbit

Nebezpečných rostlin je ale daleko více. Proto je vhodné si před jejich pořízením ověřit, zda jsou neškodné. Nelze se spoléhat ani na umístění květináče na vyšší místo, většina koček si s výškou hravě poradí.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak mohou rostliny zvířatům ublížit?

Nejčastěji obsahují jedovaté látky, některé z nich například šťavelan vápenatý. Ten konkrétně je jedovatý nejen pro zvířata, ale i pro lidi. Jiné rostliny obsahují zase toxické saponiny způsobující silnou nevolnost a anémii a například azalky obsahují toxické látky, které mohou vést v extrémních případech až k trvalé slepotě.

Mohlo by vás zajímat:  Problémy se spánkem mají jednoduché řešení. Stačí ložnici doplnit o zázračné rostliny

Jak poznáme otravu u zvířat a co dělat?

Otrava se u zvířat rozpoznává různými způsoby. Nejčastěji si všimneme, že zvíře zvrací, má průjem, je mu špatně. Pokud se objevily podobné příznaky, je potřeba ihned navštívit veterináře a sdělit mu, jakou rostlinu zvíře pozřelo. V ideálním případě vzít i kus rostliny s sebou. Pokud se vám to podaří, máte napůl vyhráno, nebude se dlouze pátrat a může se nasadit léčba. Pokud zvíře zvrací, je to dobrá zpráva, jelikož má šanci se tak samo zbavit některých toxinů. Přesto je nutná včasná a rychlá veterinární péče a příště si dát velký pozor, které rostliny doma pěstujete.

Zdroj: https://www.petmedicalcenterverobeach.com/houseplants-you-should-keep-away-from-your-cat
Přidat na Seznam.cz