European Paper Wasp With Bees During Daytime

Sršně a vosy můžeme odradit některými vůněmi, hnízdo je vhodné nechat odstranit profesionály

Mezi mnoha druhy hmyzu, které se vyskytují v naší zemi, je jen málo těch, jež vzbuzují takový respekt a strach jako vosy a sršně. Je to způsobeno tím, že často umísťují svá hnízda v blízkosti lidského obydlí a někdy nezvané létají do našich domovů. Setkání s hmyzem může skončit bolestivě a lidé, kteří jsou alergičtí na jejich jed, by se měli mít obzvlášť na pozoru. Pro ně může být bodnutí dokonce smrtelné.

Je tento hmyz užitečný?

Vosy i sršně se považují za málo užitečný hmyz, který je spojen pouze s nepříjemným létáním a rušením domácího pořádku. Kromě toho tento hmyz může být také považován za škůdce, protože ničí ovocné sady a plodiny, živí se sladkým ovocem a zeleninou. Jejich destruktivní tendence však mohou být někdy vítané, protože vosy a sršně mohou snížit množství škůdců přítomných v našem prostředí, včetně komárů nebo mušek.

Mohlo by vás zajímat:  Řasy na fasádě i jinde bývají větší problém, než se na první pohled zdá

Bohužel vzhledem k nedostatku potravy si stále více zakládají hnízda v blízkosti lidského obydlí, a proto mohou být skutečnou hrozbou pro včely, které, jak všichni dobře víme, umí zabíjet. Za přirozených podmínek by si vytvářely hnízda v dutinách, dírách na stromech nebo v norách po ostatních zvířatech. Kvůli nedostatku potravy však často staví hnízda v blízkosti lidí, jako jsou sklepy, podkroví nebo garáže. Je důležité nepřibližovat se k hnízdu.

Close Up Bee Leaf
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zbavit hnízda

Nikdy se nesnažte odstranit hnízdo domácími metodami. Na internetu najdete určitě spoustu rad, jak se hnízda zbavit například ohněm nebo horkou vodou. Tyto metody však nemusí fungovat a je větší pravděpodobnost, že hmyz pouze rozzlobíte a může dojít k agresivní reakci. Nejlepším způsobem je využít služeb profesionální společnosti, která se tímto problémem zabývá komplexně.

Mohlo by vás zajímat:  Odlepit samolepku ze sklenice pomůže věc, kterou má každá žena schovanou v koupelně

Svůj dům můžete ochránit několika způsoby. Nejúčinnější a nepřekonatelnou bariérou je instalace sítí proti hmyzu. Jejich další výhodou je také to, že zastaví komáry a mouchy, kteří by mohli proniknout dovnitř. Chcete-li se ochránit před sršněmi, pamatujte, že nemají rády vůni macešek, levandule, česneku a pelargonií. Vosy zase odpuzuje tymián, máta, pelyněk a citron.

Zdroj: https://www.clancybrospestcontrol.com/our-blog/6-natural-ways-keep-hornets-and-wasps-away-your-boston-home
Přidat na Seznam.cz