Sprcha pokojové rostliny osvěží a zbaví nánosu prachu
Péče o rostliny nemusí být složitá. Někdy je jednoduché řešení přesně to, co rostliny v květináčích potřebují. Skvělým příkladem je sprchování a koupel rostlin, která je zbaví prachu usazeného na listech. Tento prach rostlině ztěžuje procesy nezbytné pro růst, omezuje přístup světla a vzduchu a ztěžuje rostlině absorpci oxidu uhličitého.
Zbaví rostlinu prachu
Prach usazený na rostlinách nesvědčí ani členům domácnosti, jelikož je živnou půdou pro roztoče. Pokud v domě žijí alergici, je jeho pravidelné odstraňování velmi důležité. Bohužel otírání hadříkem může být únavné a neefektivní. Jelikož mnoho okrasných pokojových rostlin pochází z tropických a subtropických oblastí, mají rády vysokou vlhkost, a dokonce i prudké deště.
V topné sezóně jsou rostliny vystavované horkému a suchému vzduchu, což má špatný vliv na jejich stav. Pravidelné sprchování je osvěží, zabrání vysychání špiček listů a doplní zálivku. Po dokončení sprchování je také vhodné nechat rostliny na čtvrt hodiny ponořené v napuštěné vodě. Během této doby půda nasaje přesně tolik vody, kolik potřebuje pro optimální hydrataci. Postačí dvoucentimetrová hloubka.
Ne všechny rostliny sprchu snesou
Ne všem rostlinám bude ale sprcha svědčit, některé nesnesou kontakt listů s vodou. Rostlina by především měla mít takové rozměry, aby se do sprchy dala snadno přemístit. Za sprchování budou vděčné zejména břečťany, fíkusy, kapradiny, žumeny, potosy a zelence. Voda by měla být vlažná a proud spíš slabší. Zeminu můžeme chránit fólií. Sprchování se doporučuje dvakrát ročně po dobu alespoň dvou minut.
Naopak mezi rostliny, kterým sprchou mnoho radosti neuděláte, patří voděnka, begonie, pepřinec, africká fialka, eschynantus, voskovka neboli hoja a orchidej. Těmto rostlinám škodí voda nalitá přímo na listy a výhonky, a to i při zálivce. Může způsobovat onemocnění, hnilobu a nevratné poškození rostliny.
Zdroj: https://fiddleandthorn.com/how-to-give-your-houseplants-a-shower/