Washing Leaf Monstera From Dust Shower Bathroom Urban Jungle House Plant Care Concept Caucasian Woman Washing Dust From Large Monstera Leaves With Water Drops From Shower

Sprcha pokojové rostliny osvěží a zbaví nánosu prachu

Péče o rostliny nemusí být složitá. Někdy je jednoduché řešení přesně to, co rostliny v květináčích potřebují. Skvělým příkladem je sprchování a koupel rostlin, která je zbaví prachu usazeného na listech. Tento prach rostlině ztěžuje procesy nezbytné pro růst, omezuje přístup světla a vzduchu a ztěžuje rostlině absorpci oxidu uhličitého.

Zbaví rostlinu prachu

Prach usazený na rostlinách nesvědčí ani členům domácnosti, jelikož je živnou půdou pro roztoče. Pokud v domě žijí alergici, je jeho pravidelné odstraňování velmi důležité. Bohužel otírání hadříkem může být únavné a neefektivní. Jelikož mnoho okrasných pokojových rostlin pochází z tropických a subtropických oblastí, mají rády vysokou vlhkost, a dokonce i prudké deště.

Mohlo by vás zajímat:  Zvětralé pivo je chyba jen tak vylít. Fíkus si na něm náramně pochutná

V topné sezóně jsou rostliny vystavované horkému a suchému vzduchu, což má špatný vliv na jejich stav. Pravidelné sprchování je osvěží, zabrání vysychání špiček listů a doplní zálivku. Po dokončení sprchování je také vhodné nechat rostliny na čtvrt hodiny ponořené v napuštěné vodě. Během této doby půda nasaje přesně tolik vody, kolik potřebuje pro optimální hydrataci. Postačí dvoucentimetrová hloubka.

Gardening Home Woman Waters Washes Green Plants Home Bath
Zdroj obrázku: Freepik

Ne všechny rostliny sprchu snesou

Ne všem rostlinám bude ale sprcha svědčit, některé nesnesou kontakt listů s vodou. Rostlina by především měla mít takové rozměry, aby se do sprchy dala snadno přemístit. Za sprchování budou vděčné zejména břečťany, fíkusy, kapradiny, žumeny, potosy a zelence. Voda by měla být vlažná a proud spíš slabší. Zeminu můžeme chránit fólií. Sprchování se doporučuje dvakrát ročně po dobu alespoň dvou minut.

Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující maranta může rychle ztrácet barvu a schnout. Její krásu ohrožuje několik zákeřných nemocí

Naopak mezi rostliny, kterým sprchou mnoho radosti neuděláte, patří voděnka, begonie, pepřinec, africká fialka, eschynantus, voskovka neboli hoja a orchidej. Těmto rostlinám škodí voda nalitá přímo na listy a výhonky, a to i při zálivce. Může způsobovat onemocnění, hnilobu a nevratné poškození rostliny.

Zdroj: https://fiddleandthorn.com/how-to-give-your-houseplants-a-shower/
Přidat na Seznam.cz