Fresh Garlic Wooden Background Fragrant Spice Cooking

Česnek si snadno vypěstujeme i na parapetu za oknem

Toužíte po domácím česneku, který si sami vypěstujete, ale nemáte vlastní pozemek nebo dostatek záhonů? Nebo vám snad utekl termín, do kterého se doporučuje česnek ven vysadit? Není vůbec nic ztraceno, tato oblíbená zelenina se může pěstovat také doma v květináči. Pěstování česneku je nadmíru snadné, k tomu je lákavá vlastní úroda aromatické zeleniny, která chutná skvěle na topinkách i v připravené polévce či pomazánce. A jak na to? Postupujte krok za krokem podle návodu!

Pozdní podzim je ideální čas

Ideální dobou pro sadbu česneku je pozdní podzim, od října do začátku prosince je možné začít. Je důležité pro tyto účely zakoupit bio nebo farmářský česnek, aby nebyl ošetřen postřikem proti klíčení. Pěstováním česneku v květináčích nebo v truhlících si může každý doplnit zásoby této zeleniny, která patří mezi základní ingredience tuzemské i středomořské kuchyně, kromě toho je úžasným prostředkem lidového léčitelství, protože posiluje imunitu a napomáhá léčbě infekčních a bakteriálních onemocnění.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zastřižení a odebírání nepotřebných částí keříků podpoří dobrou úrodu rajčat
Garlic Freshly Picked Garlic Heads Ground Closeup
Zdroj obrázku: Freepik

Nesnese jílovitou nebo těžkou půdu

Pěstování v nádobách je vhodnější také u zahrad, ve kterých je těžká nebo jílovitá půda, což není ideální prostředí pro tento druh zeleniny. Substrát musí být výživný, lehký a dostatečně propustný s neutrálním pH v rozmezí 6,5–7. A roli hraje nejen zemina, ale rovněž výběr nádoby nebo květináče. Na výšku musí mít alespoň 20 centimetrů a na šířku minimálně 30 centimetrů, přičemž velikost je nutné upravit podle množství sázených kusů. Nezbytné jsou drenážní otvory na dně nádoby, aby nedošlo k zahnívání kořenů.

Mohlo by vás zajímat:  Nakládané okurky zkazí i malá chyba. S naším receptem budou lahodné a dokonale křupavé

Úspěch závisí na zálivce a slunečních paprscích

Do zeminy se vytvoří jamky s hloubkou cca 3 centimetry, do každé se vloží jeden stroužek česneku z pevné a zdravé palice prověřeného původu. Sází se špičkou nahoru, přičemž nesmí být v blízkosti stěny nádoby. Jednotlivé stroužky musí mít od sebe rozestup přibližně 15 centimetrů. Na závěr se stroužky přikryjí zeminou a pravidelně zalévají, substrát musí být stále vlhký. Nádoby je vhodné umístit na okna směřující k jihu, aby měl česnek dostatečný přísun slunečního záření, pak stačí už jen počkat čtyři měsíce a může se sklízet úroda.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1114951/how-grow-garlic-indoors
Přidat na Seznam.cz