Garlic 5572882 1920

Správný květináč je první krok k vypěstování domácího česneku i bez vlastní zahrady

Nejlepší dobou pro pěstování česneku je, když je venku teplo, protože slunce je nezbytnou součástí pro jeho klíčení. Můžete česnek pěstovat i v zimě, ale v tu dobu budete muset být trpěliví, protože výsledky mohou být za delší dobu. 

Česnek si doma vypěstujete snadno v květináči

Česnek dodává jídlu charakteristikou vůni a chuť. Je také užitečný v boji proti nachlazení nebo chřipce. Stejně jako jiné druhy zeleniny je česnek nenáročný na pěstování a hodí se i do květináčů. Nádoba, ve které budete česnek pěstovat, by měla být hluboká alespoň 20 cm, protože u této rostliny se rozvinou dlouhé kořeny. 

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování paprik má několik zásadních pravidel. Úrodu můžeme sklízet ještě na podzim

Pěstování vlastních bylin a zeleniny je zárukou toho, že budete mít vlastní zdroje a navíc budete vědět, že je zelenina bez chemických postřiků a pesticidů. Můžete je také použít, kdykoliv budete potřebovat a nebudete omezeni obchody. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Česnek zlepšuje krevní oběh, nejprospěšnější je syrový

Česnek obsahuje velké množství látek, které jsou prospěšné pro naše tělo. Je bohatý na sloučeniny dusíku, také na draslík, selen, vápník nebo vitaminy C, D, B a éterické oleje. Všechny tyto vlastnosti má česnek za syrového stavu, při vaření ztrácí česnek až 90% všech svých prospěšných látek a vlastností. 

Mohlo by vás zajímat:  Kdy vysazovat rajčata?

Česnek zabraňuje hypertenzi, snižuje hladinu špatného cholesterolu a další: 

  • Zabraňuje zadržování tekutin
  • Zlepšuje trávení
  • Podporuje boj proti bakteriím
  • Pomáhá při detoxikaci těla

Také má močopudný účinek, takže pomůže bojovat proti dna, revmatismu nebo obezitě. Působí také jako dezinfekční prostředek na pokožku – zklidňuje popáleniny, ranky, bradavice nebo vředy. Má protirakovinné vlastnosti, které pomáhají v boji proti rakovině žaludku, tlustého střeva, jater nebo prsou. Působí jako přírodní antibiotikum. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co budete potřebovat k výsadbě česneku? 

Nejdůležitější je mít kvalitní a hlavně velký květináče, a jednu hlavu česneku. Oddělte stroužky česneku od sebe, aniž byste je porušili. Květináč by na svém dně měl mít otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Květináč naplňte zeminou a 1 cm od horního okraje nechte volný. Stroužky vložce do květináče do hloubky alespoň 10 cm špičatým koncem nahoru. 

Mohlo by vás zajímat:  Domácí brambory jsou k nezaplacení. Při správném postupu se můžete těšit z bohaté úrody

Květináč postavte na místo, kde bude nejméně 8 hodin stát v kontaktu se slunečním zářením. Vyhněte se nadměrnému zalévání rostliny, protože přebytečná voda může způsobit hnilobu. Pěstování trvá 8-10 měsíců. Když vnější listy začnou hnědnout, česnek vykopejte a umístěte ho na chladné a suché místo.

Přidat na Seznam.cz