Plastic Bottles 388679 1920

Plast nekončí vždy v tříděném odpadu, řada lidí ho nosí na svou zahradu

Pomocí plastových lahví si můžete vytvořit květináče, které můžete použít k pěstování bylinek nebo některé zeleniny, která se vám vejde na balkon. Místo květináčů použijte velké plastové lahve o objemu 5 litrů. 

Do lahví můžete zasadit spoustu zeleniny 

Na jaře možná zjistíte, že nemáte tolik květináčů, kolik byste potřebovali. Problém můžete vyřešit plastovými lahvemi. Na bylinky by mohly stačit i menší 1,5 litrové, na zeleninu použijte velké o objemu 5 litrů. Na balkoně dobře porostou bazalka, řeřicha nebo malé okurky. Hodí se také na papriky nebo trpasličí rajčata. 

Zdroj obrázku: Pinterest.com

Jak si tedy vyrobit květináče z plastových lahví? Nejdříve sežeňte velké množství lahví, můžete se zeptat i vašich přátel. Odstraňte štítky a vršek lahve odřízněte nůžkami. Vršky můžete zrecyklovat nebo je použít jako ochranu proti mrazu. Víčka můžete také sbírat a poté je předat nějaké charitativní společnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní byty se mění v džungli. Záplava zeleně a útulné zátiší skrývají však hrozbu

Do plastových lahví dávejte rostliny, které už nebudou přesazovány

Ve spodní části lahve udělejte otvory velkým hřebíkem, který si ohřejte v plamenu plynového sporáku. Takový květináč vám vydrží mnoho let, velmi dobře se umývají, nemění barvu ani nepraskají. Rostlinkám by ani nemělo vadit, že jsou květináče průhledné. Jejich nevýhodou může být, že je obtížné odstranit kořenový bal, který se vždy rozpadne. 

Proto do plastových lahví dávejte jen rostliny, které již nebudou přesazovány. Nejčastěji se vysazují bylinky, jako je bazalka. Můžete použít jednu lahev na více bylinek, například po snězení bazalky vytáhněte kořen a zasijte do stejné půdy řeřichu. Teprve po rozřezání řeřichy můžete půdu hodit na kompost, umýt plastový květináč a připravit ho na další výsadbu. 

Mohlo by vás zajímat:  Na jaře rádi zdobíme i hroby našich blízkých. S několika radami vydrží květiny déle svěží
Zdroj obrázku: Pinterest.com

Květináče si můžete vyrobit také z betonu nebo palet 

Květináče z palet jsou velmi oblíbené. Jestli vám tedy zbyly nějaké palety ze stavby, budete k ní potřebovat ještě: 

  • Šrouby nebo hřebíky
  • Vrtačku
  • Desky
  • Rašple
  • Pilku
  • Barvu nebo lak na dřevo

Paletu si můžete dát na fasádu, nebo ji nechat volně stát. Fantazii se meze nekladou a záleží na vás, jak paletu jako květináče využijete. Květináče z betonu si vyrobíte s trochou šikovnosti také sami. Pokud vás baví manuální práce a jste šikovní, snadno si ho vyrobíte. Použít můžete také cement nebo si je vyrobit ze dřeva. Záleží na tom, jestli si v květináčích budete pěstovat jen menší byliny nebo zda se bude jednat o větší zahrádku.

Přidat na Seznam.cz