Okurková plíseň je silný soupeř, dle našich babiček pomáhá čerstvé mléko

Žlutozelené skvrny na okurkách znamenají pro zahrádkáře téměř katastrofu, jelikož s sebou přináší riziko uhynutí rostlin. Okurková plíseň se snadno přenáší a ohrožuje kromě okurek i rajčata. Poznat ji lze snadno – na horní straně listů se objeví hranaté žlutozelené skvrny, které jsou ohraničené listovými žilkami. Tyto skvrny se rychle rozšíří a na spodní straně listů se začne tvořit šedofialové podhoubí. Jak se tedy této okurkové katastrofě postavit?

Správné pěstování

Plísně se nejlépe šíří ve vlhkém prostředí a při teplotě 20-25℃. Pěstujete-li okurky ve skleníku či fóliovníku, nezapomínejte dostatečně větrat. U záhonků se snažte umístit okurky na ten nejvíce prosluněný. Pokud chcete riziko napadení plísněmi co nejvíce minimalizovat, pěstujte okurky na opěrné síti. Popínavé stonky se přimknou k opoře, listy a plody lépe osychají. Tento způsob pěstování se dá použít nejen ve venkovních prostorách, ale i ve sklenících. Okurky také nezapomínejte každý den kontrolovat. Pokud rostou vedle rajčat či cuket, kontrolujte pravidelně i tyto.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky stravy jsou zbytečné plýtvání peněz. Všechny vitamíny nejlépe doplní vyvážená strava
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pěstujte odolnou odrůdu

Některé druhy okurek se těší dobré toleranci vůči plísním i jiným záškodníkům, vyhledejte takové odrůdy a pěstujte tyto. Mezi takové patří například Altaj F1, Charlotte F1, Partner F1 či Bohemia F1. Tyto odrůdy mimo jiné dobře snáší zhoršené klimatické podmínky, vysoké i nízké teploty, nedostatek vláhy nebo některé druhy bakterií

Vyzkoušejte fígly našich babiček

V dobách, kdy byla nabídka chemických postřiků značně omezená, se naše babičky spoléhaly, jak jinak, na sílu přírody. Mezi osvědčené triky patří postřik z jednoho dílu mléka a dvou až tří dílů vody, kterým rostliny postříkáte. Mějte na paměti, že v ideálním případě by mělo jít o mléko čerstvé. Dalším účinným bojovníkem je postřik z křenu. V 5 litrech nechejte po dobu jednoho dne vylouhovat 60g nastrouhaného křenu.

Mohlo by vás zajímat:  Nakládané okurky prospějí v zimě víc než čerstvá zelenina. Posílí imunitu a udrží trávení fit

Po jaké chemii sáhnout?

Mezi účinné preventivní postřiky patří Previcur, Ortiva, Acrobat, Curzate nebo Dithane. Tyto chemikálie lze využít nejen při výskytu plísní, ale i jako prevence při jejich výsadbě.

Přidat na Seznam.cz