Closeup Shot Beautiful Hydrangea Serrata Flower With Green Leaves

Správné zastřihnutí dodá hortenziím sílu pro nové květy. Ne všechny druhy ale můžeme stříhat na jaře

Na zahradách i v okrasných parcích se setkáme s krásnými barevnými kvetoucími keři hortenzie. Tyto ušlechtilé rostliny jsou rozšířeny hlavně ve východní Asii. Na celém světe se jich vyskytuje přibližně 70 druhů. Aby nám tyto rostliny kvetly každý rok, je důležité je ve správnou dobu zastřihnout. Nejdůležitější pro správné zastřižení rostliny je zjistit, jaký druh hortenzie máte!

Druhy hortenzií dle způsobu kvetení

Hortenzie se dělí na dva druhy dle způsobu kvetení. Mezi první druh řadíme například hortenzie velkolisté, hortenzie pilovité či hortenzie dubolisté. Tyto druhy se začleňují do skupiny hortenzií, které své květy rozvinou na odiv hned na začátku léta. Je to dáno tím, že tyto květy vyrůstají na starých loňských výhoncích.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o hortenzie na podzim: prospěje jim hnojení, keře lze také množit

Mezi druhý druh hortenzií řadíme ty, které své květy rozvinou až ke konci léta. Jejich květy totiž vyrůstají na letošních výhoncích. Tyto mladé výhonky potřebují na tvorbu poupat a poté i květů více času. Mezi tyto druhy patří například hortenzie latnaté nebo hortenzie stromkovité.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně hortenzie zastříhávat?

Jak jsme již přednesli výše, záleží, o jaký druh hortenzie se jedná. Pokud máme na zahradě zasazenou rostlinu, která kvete na začátku léta, měli bychom ji zastříhávat v období od srpna do zimy. Řez musíme stihnout do doby, než se na výhoncích objeví první pupeny květů. Při řezu provádíme klasický šikmý řez zahradními nůžkami. Rostlinu zkrátíme o 1/3 délky. Odstraníme odumřelé a staré, ale i křivé výhonky. Pokud chceme rostlině udat tvar, je zastřihávání výhonků ideální příležitostí.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stromy dodají člověku energii, jiné mu ji vezmou

U druhého druhu hortenzií řez provádíme na jaře. Jedná se totiž o rostliny, které budou svá poupata teprve tvořit, jelikož se květy tvoří z letošních mladých výhonků. Střih provádíme do konce března. Odstraníme i staré větve, které se s ostatními překrývají. Uděláme tak prostor pro krásné rozvinutí květenství.

Zdroj: https://www.waysidegardens.com/hydrangea-care-guide/a/324/
Přidat na Seznam.cz