Pink Zonal Geranium Pelargonium Hortorum With Red Flowers With Green Garden Pelargonium

Začátek března je ideální pro množení muškátů. Čerstvé řízky vykvetou ještě toto léto

Sazenice muškátů se již nabízejí na pultech obchodů a hobbycenter. Je nejvyšší čas začít se sadbou, navíc pelargonie patří v tuzemsku mezi nejoblíbenější balkonové ozdoby. Hýří barvami a vydrží lokální povětrnostní podmínky, proto jsou tak populární. Sazenice se mohou samozřejmě zakoupit za vysokou cenu, stejně tak si lze namnožit vlastní. Jakým způsobem se řízkování pelargonií provádí a jak postupovat, aby se sazeničky uchytily?

Na balkoně, na terase i v záhonech

Muškátů existuje po celém světě na tři stovky druhů, nejčastěji se objevují v závěsných nádobách na římsách balkonů nebo na terasách, ale nechybí ani v květináčích nebo v záhonech. Muškáty se mohou množit na podzim, ale lze využít i jarního termínu na přelomu února a března, kdy se vysévají semena. Pelargonie se mohou množit též řízkováním stonků a provádí se z exemplářů uskladněných v interiérech přes zimu. Nové řízky mají výhodu, že ještě v daném roce bujně kvetou. A jak se pelargonie řízkují?

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je zatím daleko, ovšem některé květiny zasazené na jaře pokvetou až do října
Zdroj obrázku: Freepik

Řízkování stonků pelargonií

Pro řízkování se využívají zdravé rostliny, ze kterých se pomocí vydezinfikovaného nože odřezávají řízky rovným řezem v délce asi 5 až 10 centimetrů. Sazenice musí mít dva až tři lístky, po odříznutí se nechají chvíli stonky zaschnout. Řízky se vloží do vody a umístí do prosvětleného interiéru, ideálně na parapet. Po dvou až třech týdnech se objeví první kořínky, poté se zasadí do lehkého substrátu do menších květináčů, které se ponechají při teplotách do 20 stupňů Celsia a v mírném stínu.

Mohlo by vás zajímat:  Mixér je užitečný, ale hůř se čistí. S pár triky to půjde lehce

Dostatečná vlhkost je klíčová

Pomocí tyček nebo špejlí lze nad řízky umístit stříšku z potravinové fólie, čímž se zajistí rostlině dostatečná vlhkost. Po několika týdnech rostliny zakoření a následně se mohou přesadit do větší nádoby nebo do truhlíků se zahradním substrátem. Do venkovního prostředí se mohou umístit až na konci května, kdy je jistota, že mladým sazenicím neublíží přízemní mrazíky nebo chlad v noci. Zapomenout se nesmí na pravidelnou zálivku, aby muškáty mohly rychle vykvést.

Zdroj: https://blog.thompson-morgan.com/taking-geranium-cuttings/
Přidat na Seznam.cz