Orchid 1357032 1920

Správná péče o orchidej v zimě aneb Dejte pozor na zálivku, teploty a přísun vzduchu

Kdo by neznal orchideji. Je to tak populární pokojová rostlina, že se nachází snad v každém bytě. Její květy hrají opravdu rozmanitostí všech barev, takže si můžete vybrat barvu, která padne přesně do vašeho vkusu. Aby vám ale krásně kvetla po dlouhou dobu, musíte se o ni dobře starat, a to i v zimě. Mezi největší problémy orchidejí v chladném období patří:

  • Přemokřená půda
  • Prochladnutí
  • Suchý vzduch v místnosti

Změny v zalévání

V zimě orchidej nepotřebuje tolik vody, proto ji zalévejte mnohem méně, než jste zvyklí. Klidně jen jednou každých deset dní. Dbejte také na to, aby přebytečná voda nevytékala ve velkém množství na květinový podnos a rostlina v ní stála několik dní. Vzhledem k tomu, že je orchidej velmi citlivá na chlad, tak to by byl opravdu průšvih! Proto to nejlepší, co lze udělat, je nechat květináč stát deset minut ve vlažné vodě. Během této doby rostlina absorbuje potřebnou vodu a nehrozí přemokření. A pokud by přeci jen rostlina nasála víc, než skutečna potřebovala, tak přebytečná voda následně odteče na podnos, odkud ji vylejete.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje mají své specifické potřeby a správné zalévání je základ zdraví rostliny
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozor na prochladnutí

Jestliže stojí orchidej u okna, které je dobře izolované, pak ji můžete bez obav nechat na okenním parapetu i v zimě. Pokud však není izolované nebo máte jakékoli pochybnosti, tak zabalte květináč do průhledné plastové fólie, abyste rostlinu chránili před chladem. Mezi rostlinu a okno také umístěte teplou přikrývku, která zamezí, aby na rostlinu táhlo.

Vlhkost a větrání

Jak udeří mrazy, lidé topí jako diví. Nicméně příliš vytopená místnost orchidejím moc neprospívá, neboť vzduch je příliš suchý a rostlina je tak náchylnější. Máte-li tedy orchidej na okenním parapetu, umístěte na topení zásobník s vodou, což vzduch zvlhčí. Pokud potřebujete v místnosti větrat, chraňte orchidej před náhlým studeným vzduchem nebo průvanem. Na chvíli ji můžete přenést do teplejší místnosti. Nikdy s ní ale nemanipulujte bezdůvodně a nepřenášejte ji na nová místa během zimního období. Výjimkou je jen, že by byla napadena škůdci nebo vážnějšími nemocemi.

Mohlo by vás zajímat:  Současné trendy jdou ruku v ruce s přírodou a péče o květiny není výjimkou

Výživa v zimě

Hnojení v tomto období není vyloženě nutné. Pokud jej přes zimu vynecháte, nic fatálního se nestane. Pokud ale přeci jen chcete rostlinu trochu podpořit v růstu nových listů a kořenů, tak můžete mírně přihnojovat. Pro zimní hnojení je ale třeba zvolit hnojivo s výrazně sníženým podílem dusíku ve prospěch draslíku a fosforu.

Přidat na Seznam.cz