Computing 3795962 1920

Jak si při hrabání listí nezničit záda a zvládnout práci na zahradě během chvilky

Hrabání listí představuje pro mě a mou rodinu celodenní namáhavou práci, při které vždy skončíme skuhrající nad bolavými končetinami. Je to ale tím, že jsme nikdy nevyzkoušeli nic jiného než hrábě. Jak se ale v tomto článku dozvíme, listí se dá shrabat a sesbírat vícero způsoby.

Listy mohou zahradníkům způsobit mnoho problémů

Ačkoliv to působí nevinně, a kolikrát to vytváří krásnou scenérii, listy se mohou stát opravdovým problémem. Pokud se včas neodstraní, mohou tvořit stále silnější vrstvu. Párkrát zaprší, listy budou vlhko uchovávat a vámi pečlivě obstarávaný trávník uhnije. A není to problém jenom pro nízké rostliny. Listy se mohou zachytávat i na jehličnanech a vytvářet na nich poté žluté skvrny. Proto je třeba s postupně přibývajícím listí něco dělat.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní úklid zahrady má svá pravidla. Správně odstranit listí je základ
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak je dostat ze své zahrádky pryč

Předně záleží na velikosti vaší zahrady. Pokud je váš pozemek menší, postačí vám opravdu jen hrábě a košťata. Ale kdo má svůj trávník větší, ten si asi těžko zvolí tuto možnost. Je pár přístrojů, které vám mohou pomoci.

  • fukary – můžeme s jejich pomocí listy dostat na jedno místo
  • sekačky – nejenže vám poseká trávník, ale zbaví vás i od listí
  • sekací traktory – pro majitele větších zahrad je to zábavná a pohodlná varianta
Mohlo by vás zajímat:  Trávník na podzim se neobejde bez přihnojení, pročištění a provzdušnění

Je potřeba dbát zvýšené pozornosti i u žlabů a okapů. Ač se to nezdá, listí se tam spolu s dalšími nečistotami usazuje a může vám okap ucpat. Voda pak nebude mít kudy téct a může vám značně poškodit fasádu. A ani na cesty nesmíme zapomínat. Sice tam nehrozí, že vám uhyne trávník, ale pokud na nich necháte spadané listí, může zamrznout a když si nedáte pozor, dá se po něm i uklouznout. Je tedy důležité na nic nezapomenout a listí pečlivě shrabat. Pokud je ho málo, starosti si s tím nedělejte, protože trávníku poskytne příjemnou pokrývku, pod kterou může přezimovat.

Přidat na Seznam.cz