Cup Tea Tea Herbs Background Top View

Šálek čaje si s chutí dají i rostliny. Toto netradiční hnojivo nestojí ani korunu

Milujete sypaný čaj a vždy vás zajímalo, jak můžete využít čajovou sedlinu? Po vypití svého oblíbeného nápoje ji rozhodně nemusíte vyhazovat. Má velmi cenné vlastnosti, které se budou hodit každému pěstiteli rostlin. Čaj na zahradě prospěje hortenziím, růžím nebo rododendronům. Pojďme se podívat, jak čajovou sedlinu použít a na co byste si měli dávat pozor.

Proč používat čaj jako hnojivo?

Všichni milovníci čaje mají doma hnojivo zadarmo. Většina z nich si to přitom vůbec neuvědomuje. Čaj na zahradě může nahradit chemické přípravky, které možná používáte nyní. Uvidíte, že je stejně účinný, a přitom vás nebude stát ani korunu navíc. Čajová sedlina obsahuje tein, který je trochu kyselý. Nachází se v ní také ionty vápníku, fosfor, draslík, železo, hořčík nebo dusík. Tyto složky působí antibakteriálně, podporují růst rostlin a chrání oslabené jedince před nemocemi.

Mohlo by vás zajímat:  Topná sezóna je tady a s ní i velké nebezpečí pro pokojové rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké druhy čaje jsou nejlepší?

Podle odborníků byste na hnojení měli používat hlavně bílý nebo zelený čaj. Tyto dva druhy jsou nejméně zpracované. Skvělá je ale také sedlina z černého čaje. Černý čaj je kyselejší, takže bude vyhovovat acidofilním rostlinám. Nikdy nepoužívejte sedlinu z ochuceného nebo slazeného čaje, protože tím rostlinám spíš ublížíte. Každá přidaná látka pro zvýraznění chuti může obsahovat chemikálie, které budou pro rostliny (i pro vás) poměrně škodlivé.

Rostliny, které budou mít z čaje největší radost

Čajová sedlina je dobrá pro kyselejší půdu, a proto byste ji měli používat na rostliny, které mají rády kyselejší pH půdy. Patří mezi ně hortenzie, růže, azalky nebo rododendrony. Jestli máte doma kapradiny, můžete je hnojit čajovými lístky. Čajovou sedlinu můžete jednoduše přidat na kompost, část sedliny zakopat do země blízko rostlin nebo si vyrobit tekuté hnojivo. Sedlinu zalijte vlažnou vodou a nechte pár hodin stát (ideálně přes noc). Ráno můžete rostliny zalít tímto hnojivem.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/using-tea-leaves-in-the-garden
Přidat na Seznam.cz