Green Juicy Fresh Spinach Leaves Outdoors Closeup Cultivation Natural Organic Vegetables Product

Špenát můžeme sázet od jara do podzimu

Špenát není vůbec náročný na pěstování a lze jej vypěstovat na každé domácí zahrádce. Nejlépe se vyvíjí, když jsou dny krátké, proto by se měl vysévat ve správný čas, aby se vytvořilo co nejvíce zdravých a silných listů. Pozdější výsadba zapříčiní to, že špenát půjde do květů. Jak a kdy nejlépe vysadit špenát do půdy?

Kdy začít vysévat špenát do půdy?

Špenát se pěstuje pro své listy. Pokud jej zasadíte včas, získáte rostlinu, která bude bohatá na silné a šťavnaté lity. Pokud špenát vysadíte později, stane se, že rostlina vyžene množství výhonků květenství.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit listy z květáku je obrovská chyba. Připravit je lze na spoustu chutných způsobů

Aby rostlina produkovala co nejvíce cenných dužnatých listů, je nutné začít plánovat pěstování špenátu ještě v období, kdy jsou dny kratší. Špenát můžete vysévat od jara do podzimu, ale raději v termínech, které jsou pro tuto rostlinu optimální. Jak naplánovat výsev špenátu?

  • Jarní výsev – Ideální doba výsadby špenátu je od března do poloviny dubna. Špenát budete sklízet přibližně na přelomu května.
  • Letní výsev – Dobrý čas pro výsev špenátu v létě je doba na přelomu července a srpna, pro sklizeň od konce září do října. Někdy můžete špenát sklízet ještě v listopadu.
  • Podzimní výsev – Zahajte ho koncem srpna a začátkem září. Zimní odrůdy, odolné vůči mrazu, můžete začít sklízet brzy na jaře – v dubnu a květnu.
Mohlo by vás zajímat:  Na tyto chyby pozor: jaké jsou nejčastější omyly při pěstování rajčat
Zdroj obrázku: Freepik

Vyberte správný substrát a místo pro setí

Špenátu se daří na slunném a odlehlém stanovišti. Pro správný růst potřebuje středně vlhkou zahradní zeminu. V ideálním případě by měl být substrát bohatý na živiny, ale nesmí být kyselý. Aby byla půda pro pěstování špenátu co nejlépe připravená, je lepší půdu před výsadbou přihnojit. Pokud tak neučiníte, budete muset špenát během růstu přihnojovat minerálními hnojivy. Věděli jste, že špenát je rostlinou, která se skvěle hodí pro výsev mezi jiné plodiny? Pokud máte záhon plodin, můžete mezi ně vysadit špenát.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí nastrouhají brambory a šílí. Neznají jednoduché metody, díky kterým brambory nikdy neztmavnou

Jak vysévat špenát?

  1. Aby se špenátu dařilo, je třeba nejdříve dobře prokypřit substrát, který je dobře zbaven veškerého plevele. Substrát poté dobře urovnejte.
  2. Semena špenátu jsou velká a dobře se sází jednotlivě. Připravte samostatné jamky hluboké asi 2 cm. Mezi nimi nechce přibližně 5 centimetrů prostor. Špenát můžete také sázet do řádků, které od sebe mějte ve vzdálenosti asi 25 cm.
  3. Vysetá semena zakryjte půdou a zalévejte mírným proudem vody.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/spinach/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz