Urtica Dioica Often Called Common Nettle Stinging Nettle

Kopřivové hnojivo dodá rostlinám živiny přírodní cestou

Patříte-li mezi činorodé zahrádkáře, které baví se rýpat v hlíně, pak určitě také chcete svým rostlinám dopřát tu nejlepší péči. Znamená to zajistit jim nejen dostatek vody, ale také živin. Ty mohou brát z půdy, ale do ní ty živiny musíte dostat. Nejlépe se o to postará hnojivo, ať již přírodní, nebo chemicky vyrobené. Víte, že si můžete připravit hnojivo dokonce z kopřiv?

Jaké jsou výhody doma připravených hnojiv

Co si budeme povídat, za kupovaná hnojiva zahrádkář vydá hromadu peněz. Přitom stačí tak málo, aby si vyrobil své vlastní. Potřebovat k tomu bude obyčejné kopřivy, kterých na remízkách i v příkopech ve volné přírodě najdeme hodně. Kopřivy mají tu výhodu, že zamezují tvorbě plísní na rostlinách. Obsahují také draslík, dusík a fosfor, což jsou základní živiny, které rostliny potřebují ke svému zdárnému růstu.

Mohlo by vás zajímat:  O svátcích a oslavách naše trávení trpí. Uleví mu známé i méně tradiční metody
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak si vyrobit domácí kopřivové hnojivo

Stačí si natrhat čerstvé kopřivy. Nejlépe je si na ně vzít rukavice, aby vás nepopálily. Asi jeden kilogram kopřiv dáte do nádoby a zalijete je deseti litry vody. Nevadí, když bude kohoutková, výborná ji i voda dešťová. Ideální je nádoba z plastu. Kovová moc vhodná není. Kopřivy necháte ve vodě louhovat asi po dobu tří týdnů. Počítejte s tím, že budou vydávat nevábnou vůni, která je pro tento výluh typická.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada potřebuje před škůdci chránit také během zimy

Směs pravidelně promíchávejte. Uzavírat nádobu netřeba, kopřivy potřebují přístup vzduchu, aby se mohlo hnojivo vytvořit. Nechcete-li, aby vám do něj napadal hmyz, stačí nádobu přikrýt třeba gázou nebo nějakou tenkou látkou.

Jak se kopřivové hnojivo používá

Po třech týdnech louhování by hnojivo z kopřiv mělo být hotové a připravené k použití. Během vegetace jím rostliny jednou za měsíc zalijte. Předtím je ale nutné hnojivo zředit vodou, aby nebylo příliš silné. Můžete takto dodat živiny česneku, cibuli, azalkám či rododendronům.

Zdroj: https://www.moulton.ac.uk/about/latest-news/how-to-make-nettle-tea-fertiliser
Přidat na Seznam.cz