Zeli

V zimě se vyplatí do jídelníčku zařadit zeleninu, která tělu v tomto období prospěje

Zelenina je i přes zimní období velmi důležitá, proto není dobré zapomínat s jejím zařazením do jídelníčku. Důvod je jednoduchý – v zimním období nesvítí slunce, máme málo pohybu a čerstvé ovoce je v nízké kvalitě, proto bychom si měli dopřát zeleninu v jídle. Prozradíme vám, která zelenina přes zimní období bude nejideálnější.

Petržel

Petržel má charakteristickou vůni, kterou buď lidé milují, nebo nesnáší. Vůně je způsobena éterickými oleji. Má také spoustu pozitivních účinků na zdraví. Obsahuje flavonoidy, které jsou protizánětlivé a mají antioxidační účinky. Kořen petržele působí močopudně, zvyšuje množství vyloučené moči, a proto se petržel doporučuje i při ledvinových kamenech, při zánětu močového měchýře, při nadýmání a bolestech břicha. Petržel si dopřejte strouhanou s jablkem nebo vařenou.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru rané zeleniny se vyplatí sledovat několik faktorů
Zdroj obrázku: Freepik

Tuřín

Tuřín obsahuje značné množství vlákniny, která zasytí a reguluje trávení. Také pomůže pročistit tělo od toxinů a chrání srdce před infarktem. Pokud si ho dopřejete pravidelně, dokáže ochránit i zrak. Tuřín lze jíst syrový v salátu, ale také ho můžete jíst místo brambor.

Zelí

Zelí je podzimní zeleninou, která je ideální pro přípravu fermentovaného pokrmu. Obsahuje značné množství vitamínu B, A, C a K. Zelené, ale i ty červené listy obsahují vápník, hořčík, draslík a železo – doplňuje tělu chybějící červené krvinky. Pokud si zelí dopřejete čerstvé, je dobré ho před konzumací zakápnout lněným olejem. Tato kombinace je chuťově výtečná.

Mohlo by vás zajímat:  Lilek lze připravit na mnoho chutných způsobů, dejte mu šanci i vy

Mrkev

Mrkev je nejúžasnější potravinou, díky které můžete doplnit chybějící betakaroten. Tato sloučenina se v těle dokáže přeměnit na provitamin A. Jde o jeden z nejstravitelnějších a nejvhodnějších druhů zeleniny. Také se jedná o první zeleninu, kterou můžete dopřát svým dětem. A jak je známo, vitamin A chrání zrak. Před konzumací je dobré mrkev zakápnout olejem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Brambory

Nesmíme zapomínat na brambory. Jedná se o naši základní potravinu obsahující velké množství vitaminu C. Dále dodá škrob, který podporuje zvýšení energie. Obsažený draslík snižuje krevní tlak a podporuje činnost srdce. Brambory doporučujeme vařit v páře.

Mohlo by vás zajímat:  Před uložením do lednice potřebují rajčata správně ošetřit

Česnek

Česnek působí jako přírodní antibiotikum. Účinně bojuje proti bakteriím, virům a plísním. Nejlépe uděláte, pokud si česnek dopřejete syrový. Pokud jej uvaříte, ztratí velké množství účinných látek.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/healthiest-winter-vegetables
Přidat na Seznam.cz