Garden Hose 413684 1920

Špatné množství vody a chybné načasování může zahradě škodit víc, než nezalévání

Nejspíš si říkáte, že na zalévání není nic těžkého, že jednoduše pokropíte rostliny vodou, a pak už se o ně starat nemusíte. Opak je ale pravdou – zalévání a celkově hospodaření s vodou to je hotová věda! Seznámíme vás alespoň se základními pravidly, jak o vaši zahradu správně pečovat, tak aby netrpěla ani suchem, ani přebytečnou vláhou.

Zásada 1: nelijte ani málo ani moc

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Obecně se říká, že ideální je, pokud se vláha dostane alespoň 20 cm pod povrch. Napomůže tomu třeba okopávání rostlin, což půdu nakypří a zbaví tvrdosti.  Některé rostliny, jako jsou například brambory nebo cibule, nepotřebují tolik vláhy, jako je tomu třeba u okurek nebo paprik. Myslete na to a ušetřete tím nějaký ten litr navíc. Především si ale dejte tu práci a lijte vodu opravdu ke kořenům. Navlhlá půda metr od sazeničky ničemu neprospěje. 

Mohlo by vás zajímat:  Šípky pomáhají celou zimu zůstat fit. Snadno si připravíte čaj, tinkturu nebo výbornou marmeládu

Zásada 2: vyberte si vhodný čas

Zahrádku nemůžete kropit vodou kdykoli se vám zachce. V příliš horkých dnech by se rostliny zapařily nebo by jim sluníčko všechnu vodu vzalo. Proto je nejlepší nastavit si rutinu a tu dodržovat. Vstaňte buď brzy ráno, nebo se na zahrádku vydejte až k večeru, kdy slunce tolik nepálí. Ranní zalévaní se přitom považuje za nevhodnější, jelikož vzduch je po ránu vlhký a voda se nebude tolik odpařovat. Jen si dávejte pozor, aby voda na zálivku nebyla ledová, to platí především v parném létě. 

Mohlo by vás zajímat:  Krmítko není náhrada za odpadkový koš, zbytky lidského jídla mohou ptáky ohrožovat na životě
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zásada 3: použijte dešťovku

Zalévali jste až doteď tou kohoutkovou? Je to zbytečně dražší a vlastně tím zahrádce nijak neprospíváte. Uděláte lépe, když si na zahradu nainstalujete několik barelů či jiných velkých nádob a dešťovku začnete zachytávat. A jestli vás trápí, jaký to bude mít na vaši zahradu estetický dopad, zkuste zvážit koupi podzemní nádrže, která vám nejenže ušetří na zahradě místo, ale navíc voda z ní bude mít ideální teplotu. Nebo třeba pokud máte malé děti, určitě by je bavilo sudy pomocí barev trochu oživit. 

Mohlo by vás zajímat:  Životadárná fotosyntéza by bez rostlin skončila, nechme je žít

 

Přidat na Seznam.cz