liána

Léčivá kustovnice čínská

Kustovnice čínská (lat. lycium chinese) je opadavá, zcela mrazuvzdorná keřovitá trvalka. Kustovnice čínská se tedy dá bez problémů pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Není náročná, roste dobře i v chudých půdách. Vyhovuje jí teplejší, slunná poloha a lehčí písčitojílovitá půda. Dorůstá obvykle výšky 1 až 2,5 metru, její větve se rozklánějí do šířky.

K čemu se kustovnice čínská používá?

Drobné fialové kvítky jsou oboupohlavní, rostlina je tedy samosprašná. Při dobré péči se vám po 2-3 letech pěstování odvděčí velkým množstvím oranžovo červených elipsovitých, 1 až 2,5 cm dlouhých bobulek. Kustovnice čínská se používá v celé Číně po staletí jako omlazující ovoce. Vzhledem se nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky. Chuť plodů je však sladší než šípek a bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Čínany je kustovnice považována za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je známá svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.

Jak kustovnici pěstovat?

Je to velmi jednoduché. Koupená semena kustovnice opatrně vyjměte a zasaďte je do připravených jam tak hluboko, jako byly v kontejneru. Před tím se vyplatí dát na dno jámy kompost nebo vyzrálý hnůj. Protože vytvářejí širokou korunu, sázejte je ve vzdálenosti nejméně 2,5 m od sebe. Okolí kmínků zbavte plevelů a obsypejte mulčovacím materiálem.

Odborníci často radí tvarovat keřík během růstu do podoby stromku. Pokud si chcete zajistit rychlou násadu plodů, vyberte v prvním roce pěstování okolo hlavního kmene 3-5 rovnoměrně rozmístěných postranních větví. Ty budou sloužit jako základ koruny. Seřízněte je na 10 až 20 cm, abyste podpořili další větvení. Mezitím nechte 3 až 4 větve z hlavního kmene bez zaštipování. Poslouží jako dočasná plocha pro rannou násadu plodů. Ve druhém roce vyberte jeden silný, vertikální výhon ze spodního patra jako prodloužení kmene. Zkraťte jej o 10 až 20cm. Ponechte 4 až 5 výhonů, které budou tvořit druhou plodící plochu. Všechny ostatní výhony z hlavního kmene odstraňte. Ve třetím až pátém roce postupujte stejně.

Proč se jejím plodům říká zázračné?

Plody goji obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen či fosfor) a jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů. Dále obsahují vitamíny C, B1, B2, B6 a E. To z nich dělá jedinečnou, živinami nabitou potravinu.

V Číně znají pozitivní vlastnosti plodů goji už po staletí. Každý vám tu s úsměvem prozradí, že jsou jako afrodiziakum výtečné hlavně pro muže středního věku. Rády je ale užívají i ženy. Goji prý totiž zpomaluje proces stárnutí.

To ale není zdaleka všechno, co plody goji umí. Konzumace čerstvých i sušených plodů posiluje imunitu, snižuje krevní tlak a zlepšuje zrak. Pravidelné pití čaje (připravuje se stejně jako šípkový čaj) zlepšuje funkci jater i ledvin a snižuje také obsah cholesterolu vkrvi, její plody také zklidňují vzteklé, výbušné, rozbouřené povahy a prchlivé mrzouty.

Osobně jsem jí zakoupil před třemi lety a musím se přiznat, že jsem pořádně ani nevěděl co to je za rostlinu. Loni již měla krásné plody, které jsem použil na čaj a letos se z jara nádherně rozrůstá, tak jsem sám zvědav jak bude „sklizeň“. Každému mohu tuto krásnou a užitečnou liánu na svou zahradu doporučit.

Kupte si semena Kustovnice čínské

VIDEO: Jak působí kustovnice čínská?

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Léčivá kustovnice čínská”

Komentáře jsou uzavřené.