liána

Léčivá kustovnice čínská

Kustovnice čínská (lat. lycium chinese) je opadavá, zcela mrazuvzdorná keřovitá trvalka. Kustovnice čínská se tedy dá bez problémů pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Není náročná, roste dobře i v chudých půdách. Vyhovuje jí teplejší, slunná poloha a lehčí písčitojílovitá půda. Dorůstá obvykle výšky 1 až 2,5 metru, její větve se rozklánějí do šířky.

K čemu se kustovnice čínská používá?

Drobné fialové kvítky jsou oboupohlavní, rostlina je tedy samosprašná. Při dobré péči se vám po 2-3 letech pěstování odvděčí velkým množstvím oranžovo červených elipsovitých, 1 až 2,5 cm dlouhých bobulek. Kustovnice čínská se používá v celé Číně po staletí jako omlazující ovoce. Vzhledem se nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky. Chuť plodů je však sladší než šípek a bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Čínany je kustovnice považována za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je známá svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Díky hydroponii koupíme ovoce a zeleninu po celý rok, nese s sebou však svá negativa

Jak kustovnici pěstovat?

Je to velmi jednoduché. Koupená semena kustovnice opatrně vyjměte a zasaďte je do připravených jam tak hluboko, jako byly v kontejneru. Před tím se vyplatí dát na dno jámy kompost nebo vyzrálý hnůj. Protože vytvářejí širokou korunu, sázejte je ve vzdálenosti nejméně 2,5 m od sebe. Okolí kmínků zbavte plevelů a obsypejte mulčovacím materiálem.

Odborníci často radí tvarovat keřík během růstu do podoby stromku. Pokud si chcete zajistit rychlou násadu plodů, vyberte v prvním roce pěstování okolo hlavního kmene 3-5 rovnoměrně rozmístěných postranních větví. Ty budou sloužit jako základ koruny. Seřízněte je na 10 až 20 cm, abyste podpořili další větvení. Mezitím nechte 3 až 4 větve z hlavního kmene bez zaštipování. Poslouží jako dočasná plocha pro rannou násadu plodů. Ve druhém roce vyberte jeden silný, vertikální výhon ze spodního patra jako prodloužení kmene. Zkraťte jej o 10 až 20cm. Ponechte 4 až 5 výhonů, které budou tvořit druhou plodící plochu. Všechny ostatní výhony z hlavního kmene odstraňte. Ve třetím až pátém roce postupujte stejně.

Mohlo by vás zajímat:  Základní pravidla při používání mikrovlnné trouby: na prvním místě bezpečnost

Proč se jejím plodům říká zázračné?

Plody goji obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen či fosfor) a jsou nejbohatším zdrojem karotenoidů. Dále obsahují vitamíny C, B1, B2, B6 a E. To z nich dělá jedinečnou, živinami nabitou potravinu.

V Číně znají pozitivní vlastnosti plodů goji už po staletí. Každý vám tu s úsměvem prozradí, že jsou jako afrodiziakum výtečné hlavně pro muže středního věku. Rády je ale užívají i ženy. Goji prý totiž zpomaluje proces stárnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí poskytuje na zahradě útočiště pro mnoho tvorů

To ale není zdaleka všechno, co plody goji umí. Konzumace čerstvých i sušených plodů posiluje imunitu, snižuje krevní tlak a zlepšuje zrak. Pravidelné pití čaje (připravuje se stejně jako šípkový čaj) zlepšuje funkci jater i ledvin a snižuje také obsah cholesterolu vkrvi, její plody také zklidňují vzteklé, výbušné, rozbouřené povahy a prchlivé mrzouty.

Osobně jsem jí zakoupil před třemi lety a musím se přiznat, že jsem pořádně ani nevěděl co to je za rostlinu. Loni již měla krásné plody, které jsem použil na čaj a letos se z jara nádherně rozrůstá, tak jsem sám zvědav jak bude „sklizeň“. Každému mohu tuto krásnou a užitečnou liánu na svou zahradu doporučit.

Kupte si semena Kustovnice čínské

VIDEO: Jak působí kustovnice čínská?

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Léčivá kustovnice čínská”

Komentáře jsou uzavřené.