Woman Hand Holding Fresh Leaf Ficus Benjamina Among Leaves Crown Houseplant

Fíkus benjamin je náladová pokojovka, která se ale může stát skutečnou ozdobou interiéru

Fíkus benjamin neboli Ficus benjamina je jednou z nejoblíbenějších pokojovek, které vypadají skvěle v domácnostech i interiérech kancelářských budov. Zatímco jedni fíkus milují, druzí mu zazlívají, že se jedná o vrtošivou rostlinu, která čas od času shodí většinu listů. Naštěstí postupem doby se zase olistí, ale je vhodné o ni pečovat tak, aby k tomuto nešvaru nedocházelo. Jak se o fíkus starat a jak jej hnojit?

Majestátní ozdoba vnitřních prostor

Při pořízení této rostliny je nutné mít na paměti, že roste rychle do výšky, ale i na šířku zabírá více prostoru než jiné pokojovky. Umístění je nutné volit s ohledem na světlo, které miluje, ale nesnese přímé sluneční paprsky. Také nemá ráda průvan a místo u dveří a přespříliš suchý vzduch, proto mívá potíže v kancelářských budovách v blízkosti klimatizace nebo větráku. Po přemístění často vyraší nové listy během pouhých dvou týdnů.

Mohlo by vás zajímat:  Zelí je víc než příloha k masu. Doplní důležité vitamíny a uleví při zánětu

Menší a pravidelná zálivka

Benjamin vyžaduje pravidelnou zálivku, stačí menší množství, ale takřka denně. Přílišná zálivka zase škodí, voda by neměla zůstávat na dně v květníku, protože by mohly uhnívat kořeny. Zbožňuje vlhčí vzduch nebo kropení, jednou za několik týdnů se doporučuje rostlinu osprchovat a listy otřít od prachu.

Zdroj obrázku: Freepik

Doplnění živin a hnojení

Tato pokojovka je velmi nenáročná, ale pro svůj růst kromě zálivky potřebuje pravidelné doplňování živin. Ve vegetačním období by se měl benjamin jednou za dva týdny přihnojit pomocí univerzálních vícesložkových hnojiv, v zimě jednou za měsíc. Kromě kupovaných hnojiv je možné použít také domácí alternativy.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční batáty ozvláštní každé jídlo. Jejich sladké chuti se nemusejí bát ani diabetici

Ekologické hnojivo z pekařského droždí

Kvasnice patří mezi základní suroviny, které se najdou v každé kuchyni pro přípravu pečených pokrmů. Droždí se ale může použít i jako hnojivo pro rostliny, mezi které patří také fíkus benjamin. Stačí rozdrobit kostičku o velikosti jednoho centimetru v teplé vodě a přisypat trošku cukru a nechat vzejít kvásek, který obsahuje notnou dávku draslíku a hořčíku. Poté stačí zředit dvěma litry vody a pokojové rostliny tímto roztokem zalít.

Zdroj: https://theindoornursery.com/glossary/types-of-ficus/ficus-benjamina-care/
Přidat na Seznam.cz