Slupky

Slupky z ovoce a zeleniny nejsou žádný odpad, ale cenná surovina

Kdo z nás to nezná – většina domácnosti má doma spoustu ovoce a zeleniny, kterou je potřeba oloupat, aby se vůbec dala sníst. Ovocné slupky jsou plné vitamínů a dalších prvků, které jsou pro lidské tělo důležité, a je tak škoda je nevyužít a vyhodit na kompost, nebo dokonce do koše. Jak můžete jejich živiny využít ve svůj prospěch?

Ovocné slupky zabrání hrudkám v cukru, ale využijete je také na palačinky

Třtinový cukr možná patří mezi zdravější varianty, snadno se ale může stát, že se v něm vytvoří hrudky, které nepůjdou rozdělit. Jestli tomu chcete zabránit, postačí jen do nádoby přidat citronovou kůru, která v ní udrží vlhkost. Tím zabráníte hrudkovatění. Ke sladké svačince se hodí palačinky, které milují hlavně děti. Jestli je chcete připravit se sýrem, ten můžete ochutit také citronovou kůrou. K tomu trochu přírodního jogurtu a budete mít připravenou směs, kterou nikdo neodmítne.

Mohlo by vás zajímat:  Díky vertikutaci se trávník promění v hustý zelený koberec, který bude pýchou zahrady po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Citrusové slupky můžete přidat i do jiných pokrmů. Hodí se také jako podklad pod maso, kterému dodají skvělou a svěží chuť. Použít můžete nejen citron, ale také pomeranč, limetku nebo grapefruit. Stačí všeho jen malé množství pro osvěžení. Zkuste využít také banánovou slupku. Ta se hodí nejen jako hnojivo, ale můžete z ní vyrobit také peeling na svou pokožku. Posypte ji cukrem a použijte jako houbu na mytí. Odstraníte odumřelé buňky, nezapomeňte poté opláchnout vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Malý krtek dokáže na zahradě natropit velké škody. Vyžeňte ho jednou provždy

Citrusová kůra osvěží pleť, díky bramborám se zmírní otoky kolem očí

Lidé, kteří mají mastnou pokožku, by rozhodně měli vyzkoušet pomerančovou nebo citronovou kůru, která pomůže odstranit přebytečný maz a pokožku osvěží. Na hydrataci pokožky použijte slupky z avokáda, na otoky očí použijte bramborové slupky, které nechte pod očima působit asi 15 minut.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pomocí slupek snadno vyčistíte vodní kámen v konvici nebo odstraníte sediment na dně hrnků od kávy nebo čaje. Stačí citronová kůra, sůl a trocha ledu. Protřepejte hrnek nebo nádobu, umyjte a máte hotovo. S vodním kamenem citronová kůra také zatočí, je mnohem účinnější než chemické prostředky. Do konvice nalijte vodu, přidejte slupky od citronu, uvařte, nechte konvici hodinu stát a vymyjte.

Zdroj: https://www.treehugger.com/uses-for-leftover-fruit-and-vegetable-peels-4863542
Přidat na Seznam.cz