Sprouted Planted Sprout

Těšte se z bohaté úrody každý rok. Stačí dodržet jednoduchá pravidla při pěstování

I na malé zahrádce můžete mít úrodu, jakou vám budou závidět sousedé s mnohem větším pozemkem. Vypěstujte si vlastní zdravou zeleninu a ovoce a přečtěte si tipy, jak na bohatou úrodu pohodlně a rychle a za pomoci domácích prostředků, které přírodě neuškodí. Sklizeň bude bohatá a vy budete mít zásobu na celou zimu.

Některé druhy zeleniny nemůžete vysazovat vedle sebe

Pro některé druhy zeleniny není dobré, abyste je sázeli vedle sebe. Uvolňují totiž chemikálie, které by ostatní rostliny mohly ohrozit. Jestliže chcete mít úrodu bohatou a hlavně bez poškození, vyhněte se některým kombinacím zeleniny a ovoce. Pro bohatou sklizeň rajčat, okurek nebo dýní existuje jednoduchý trik – kolem této zeleniny vysaďte bylinky. Hodit se budou levandule, tymián nebo šalvěj.

Mohlo by vás zajímat:  Kdy vysazovat rajčata?
Zdroj obrázku: Pixabay

Krásně totiž voní a přilákají hmyz, který rostliny opyluje. Zároveň některé bylinky ochrání úrodu před mšicemi nebo jinými škůdci, kteří by ji mohli zničit. Důležité je plodiny vysadit na správném místě a také myslet na to, jaké potraviny sázet vedle sebe. Mrkev se snese s pórem, ale nepatří vedle červené řepy nebo celeru. Okurky a rajčata mnoho lidí pěstuje u sebe, ve skutečnosti je to ale chyba.

Petržel nedávejte vedle hlávkového salátu

Jakýkoliv druh hlávkového salátu není dobré dávat vedle petržele, protože bude růst pomaleji a také se mohou ztenčit jeho kořeny. Červenou řepu nikdy nepěstujte vedle pórku, kedlubny nebo cibule, nelíbí se jí ani blízko česneku a špenátu. Mrkev se hodí k rajčatům, česneku, cibuli nebo hrášku. Nevysazujte ji blízko brukvovité zeleniny, plody by nebyly ani velké, ani chutné.

Mohlo by vás zajímat:  Malý průvodce péčí o pokojové rostliny: ke spokojenosti potřebují jen trochu pozornosti
Zdroj obrázku: Pixabay

Pro všechny rostliny je dobré sázet je tak, aby kolem sebe měly více místa. Plody postupně sbírejte, aby měly ty menší šanci dozrát, a můžete si je vychutnat. Není nic lepšího než si natrhat plody, které jste si sami vypěstovali, a uchovat je na zimní měsíce, například formou konzervace. Naložit si můžete mnoho druhů zeleniny.

Zdroj: https://www.motherearthnews.com/organic-gardening/gardening-techniques/gardening-tips-zm0z11zsto
Přidat na Seznam.cz