Branch Raspberry With Big Red Ripe Berries Small Dof

Sladké maliny vyrostou na každé zahradě. Za jednoduchou péči se odmění spoustou šťavnatých plodů

Maliny mají mnohá využití. Dají se jíst syrové, připravují se z nich zavařeniny a tinktury nebo se jimi zdobí dezerty. I proto se vyplatí mít na zahradě vysazeno pár malinových keřů, které vás budou tímto sladkým ovocem zásobovat. Jak maliník zasadit a jak se o něj starat? Na zahradu ho lze umístit už v březnu.

Vyberte zdravé sazenice

Pokud se pro maliník chystáte do zahradnictví, vyplatí se jeho nákup pečlivě zvážit. Je třeba vybrat jen zdravé keře z důvěryhodných zdrojů, jelikož maliníky jsou náchylné k chorobám. Také se vyplatí sáhnout po různých odrůdách, které mají ale jedno společné – pokud jim poskytnete vhodné podmínky, velmi rychle se rozrostou. Díky rozdílným obdobím plození můžete trhat maliny prakticky po celé léto.

Mohlo by vás zajímat:  Běžně kupujeme exotické fíky sušené, ale jen ty čerstvé mají neobyčejné vlastnosti superpotravin

Než se pustíte do sázení, musíte si dobře rozmyslet, kam keře umístíte. Nejlépe se jim daří na polostinných místech, která jsou chráněná před větrem. Budou nejspíše růst i na přímém slunci, ale hrozí riziko, že v horkých letních dnech se mohou spálit a plody zničit. Půda by měla být úrodná, propustná a s mírně kyselým pH.

Zdroj obrázku: Pixabay

Odstraňte dřevnaté kořeny

Pokud už máte vybrané dokonalé sazenice malin, zaměřte pozornost na kořeny. Je nezbytné odstranit zdřevnatělé a příliš dlouhé části. Kořeny maliníku nemají rády vysychání, proto s výsadbou příliš neotálejte. Samotná výsadba není složitá, stačí vykopat dostatečně hluboké otvory, do kterých sazenice umístíte. Nechte nějaké místo také pro kompost, který přispěje k lepšímu zakořenění.

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování udrží zeleninu a ovoce déle čerstvé. Ne všechny druhy patří do lednice

Po vysazení keře přikryjte vyhloubenou jamku zbytkem zeminy a hojně ji zalijte. Péče o vysazený maliník je nekomplikovaná, takže ji zvládne i nezkušený zahradník. Maliny v létě zalévejte, ale s vodou to příliš nepřehánějte, nemají rády přemokření. Na podzim mulčujte pilinami nebo borovou kůrou. Připravte se na to, že první úroda nebude velká, postupem času ale bude malin přibývat.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/raspberries
Přidat na Seznam.cz