Colony Aphids Ants Garden Plants (1)

Škůdci ohrožují také pokojové rostliny. Rozpoznejte jejich přítomnost včas a zakročte

Pokud máme v interiéru rostliny, měli bychom jim poskytnout běžnou péči. Tedy udržení správné teploty, světla a ideální zálivky. I když mají rostliny tyto podmínky zajištěny, mohou je napadnout škůdci. Pokud tomu tak je, jak se škůdců co nejrychleji zbavit?

Škůdci nenapadají jen venkovní rostliny!

Často slýcháme, že škůdci napadají především rostliny na zahradě. To ovšem není úplně pravda, protože tito nezvaní hosté mohou napadnout i interiérové rostliny. A co je nejhorší? Škůdci si nevybírají, zda je léto, podzim či zima. Kteří škůdci se nejčastěji objevují na domácích rostlinách?

Mohlo by vás zajímat:  Proti hlodavcům v domácnosti můžeme bojovat několika osvědčenými metodami
Zdroj obrázku: Freepik

Svilušky

Malý oranžový hmyz, který produkuje na rostlinách pavučinky. Nejčastěji se vyskytují v místnostech, kde je suchý vzduch a vysoká teplota. Pojídají mízu z rostliny, a proto časem květina začne odumírat. Odstranění spočívá především v mechanickém postupu. Budete muset smíchat jarovou vodu a pomocí jemného hadříku jednotlivé listy otírat. Také není od věci rostlinu sprchovat ve vaně.

Mšice

Drobný hmyz, který miluje listy. Mšice na listech zanechávají takzvanou medovou rosu, která přispívá k vzniku černé plísně. Nejlépe uděláte, pokud zajdete do zahradnictví a koupíte na mšice nějaký speciální roztok. Také je možné si roztok vyrobit doma, a to z kopřivy nebo máty. Stačí udělat silný výluh a postříkat s ním mšice.

Mohlo by vás zajímat:  Ovocné stromy před mravenci ochrání lepivý pás, využít lze také aromatické rostliny

Vlnatka

Malý hmyz se zajímavou a nepravidelnou strukturou na vrcholku svého těla. Pokud se na vašich rostlinách objevil bělavý povlak, nejčastěji na spodní straně listů a měkkých stoncích, víte, s jakým škůdcem máte tu čest. Lze je odstranit tak, že na vatový tampon nakapete pár kapek alkoholu a otřete zasažené listy. Nebo můžete v zahradnictví koupit speciální postřik.

Zdroj obrázku: Freepik

Třásnokřídlí

Podlouhlý hmyz hnědé barvy. Najdete je na listech, stoncích i květech. První známkou zasažení jsou bělavé, žluté nebo stříbrné skvrny na rostlině. Jedná se o odolné škůdce, které rozhodně doma nechceme. Proto s nimi bojujte pouze chemickými prostředky.

Mohlo by vás zajímat:  Úroda na zahradě láká malé příživníky. Tyto přírodní metody jim zkazí chuť k jídlu

Několik tipů

Pokud jste zjistili, že vaši rostlinu napadli škůdci, měli byste ji okamžitě oddělit od ostatních. Pokud jsou vhodné podmínky, nejlépe rostlinu umístěte ven. Než pořídíte nějaký prostředek, můžete smíchat ocet s mýdlem a otřít listy.

Zdroj: https://homesteadbrooklyn.com/all/2017/1/17/common-insects-pests-on-houseplants
Přidat na Seznam.cz