Sklízejte první borůvky už v květnu! Toto netradiční ovoce je skvělou volbou do každé zahrady
Borůvky už v květnu? Nejedná se o slaďounké modré bobule, které známe z lesa nebo ze zahrady, byť se často o těchto plodech jako o borůvkách hovoří. Keř zimolezu kamčatského přináší možnost užít si čerstvého sladkokyselého ovoce už v květnu, ještě před ranými jahodami, úroda navíc může být mimořádně bohatá. Plody jsou k tomu nejen chutné, ale také velmi zdravé a mohou se konzumovat čerstvé nebo zavařovat jako jiné bobule. Jak se tento druh zimolezu pěstuje?
Obsypaný květy již v dubnu
Zimolez modrý (Lonicera caerulea nebo také zimolez kamčatský, zimolez borůvkový, medovník či kamčatská borůvka) vykvétá krémovými nebo nažloutlými lístky velmi brzy. Už na začátku dubna se obsype zvonkovitými květy, které odolají dokonce i mrazům a není třeba se bát, že úroda bude mizerná. Naopak, při dodržení ideálních podmínek může být z jednoho keříku až šest kilogramů plodů, které nadto dozrávají na konci května, kdy ještě žádné jiné čerstvé tuzemské ovoce k dispozici není. Plody jsou chutné, připomínají borůvky, ale jsou o mnoho větší, jsou podlouhlé a mají na délku běžně dva a více centimetrů.
Mírně kyselá půda a dostatek slunce
Jak získat košíky plné ovoce? Zimolez modrý nebo kultivary, které se nejčastěji prodávají pod obchodním názvem kamčatská borůvka, nemají vysoké nároky na substrát nebo zeminu, ale vyhovuje jim mírně kyselá a humózní půda. Dostatek vlhkosti přispívá k bohaté sklizni, navíc keře potřebují slunce. Bez dostatku slunečních paprsků nebudou plody sladké a jemné. Velkou výhodou těchto keřů je jejich mrazuvzdornost, vzhledem k oblasti, odkud pocházejí, totiž vydrží i teploty pod -40 stupňů Celsia a není třeba je v zimě chránit jutou nebo agrotextiliemi.
Výsadba keřů na jaře
Keříky se vysazují na zahradu na jaře, je vhodné mít sazenici z ověřeného zdroje, protože jsou vhodnější kultivary, které byly množeny řízkováním, takové mají větší a sladší plody. Keřík se umisťuje do hluboké jámy vystlané kompostem, kořenový bal se zahrne zeminou nebo substrátem a navrch se rozloží mulč z drcené kůry. Nejvyšších výnosů dosahují keře po pěti letech. Zimolez se prořezává od nejspodnějších výhonů a každé dva roky se zahnojuje kompostem. Rostlina je samosprašná, proto se doporučuje na zahradu vysadit různé nepříbuzné odrůdy, aby se zvýšila šance na opylení.
Zdroj: https://www.whiteflowerfarm.com/how-to-grow-honeyberry