Shredded Chlorella Spirulina Glass Cup Against Tablet Background Top View

Sinice dokáže nahradit maso. Spirulina je plná bílkovin, cenná je ale i jinak

Slyšeli jste už o potravině jménem spirulina? Spirulinu můžeme klidně zařadit mezi superpotraviny, protože obsahuje cenné aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B12, železo, selen, zinek, mangan a měď. Oceníte zejména její detoxikační vlastnosti, pomáhá odstraňovat těžké kovy z těla a chrání játra před škodlivými účinky alkoholu nebo drog. Pozor, to ještě není všechno!

Spirulina je zelenomodrá sinice, která se chová především v Asii a Jižní Americe. Spirulina je výborným zdrojem bílkovin, obsahuje jich dokonce více než maso o stejné hmotnosti. Je bohatá také na látky zmíněné výše.

Mohlo by vás zajímat:  Ne vždy je zamrazení potravin správná volba. Hrozí ztráta chuti i vážná otrava

Zdravotní vlastnosti

Existují názory, že spirulina by mohla být potravinou budoucnosti, a to díky vysokému obsahu bílkovin. Mohla by zažehnat problémy s hladem. Pravidelné užívání této sinice pomáhá snižovat nepříjemné příznaky nachlazení a infekcí. Jakými dalšími vlastnostmi oplývá?

  • Snižuje krevní tlak, hladinu glukózy v krvi a hladinu špatného cholesterolu.
  • Zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.
  • Zrychluje metabolismus.
  • Zabraňuje rozvoji aterosklerózy a chrání před mrtvicí.

Spirulina je hlavně známá pro své detoxikační a odkyselující vlastnosti. Tato látka napomáhá tělu odstraňovat těžké kovy a chránit játra před negativními účinky alkoholu či drog. Spirulina může napomáhat i v boji s rakovinou. Pravidelné užívání této sinice podporuje tvorbu imunitních buněk.

Mohlo by vás zajímat:  Nechtěné obarvení prádla zná každá hospodyňka. Obarvené oblečení ale lze zachránit
Zdroj obrázku: Freepik

Kdo a jak může užívat spirulinu?

Užívání spiruliny je považováno za zdravé a bezproblémové. Ve výjimečných případech byly zaznamenány kontraindikace v podobě bolesti hlavy, návalů horka, nadměrného pocení, bolesti svalů a potíží s koncentrací.

Nejpohodlnějším způsobem je užívání ve formě tablet. Dávkování a další informace zjistíte u lékaře nebo v příbalovém letáku. Další možností je konzumace ve formě prášku. Tento produkt se skvěle hodí do jogurtů, kaší, koktejlů, ovocných a zeleninových šťáv. Spirulina má charakteristickou sladkokyselou a zemitou chuť, ale v kombinaci s jinými produkty nezaznamenáte změnu.

Mohlo by vás zajímat:  Chryzantémy pomohou udržet klíšťata daleko od zahrady

Objevuje se i v kosmetice

Spirulina je běžnou složkoukosmetice. Najdeme ji v pleťových maskách, peelinzích nebo přípravcích do koupele. Za její rozšíření mohou především pečující, vyživující, regenerační a antioxidační vlastnosti. Tato sinice dokonale zlepšuje krevní oběh a hydratuje pokožku.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/spirulina-health-benefits
Přidat na Seznam.cz