Cat Smelling Plant

Květiny kočky lákají. Některé druhy pro ně mohou být jedovaté

Kočky jsou známé svou nezávislou povahou a svérázným chováním, včetně lásky k trávě a květinám. I když se může zdát zvláštní vidět kočku žvýkat stébla trávy nebo čichat ke květinám, ve skutečnosti existuje několik důvodů, proč jsou kočky k těmto rostlinám přitahovány. Musíte však dávat pozor na to, zda tyto rostliny nejsou pro kočku jedovaté.

Proč kočky milují rostliny

Jedním z hlavních důvodů, proč kočky rády jedí trávu, jsou její trávicí účinky. Kočky jsou masožravci, ale ve volné přírodě by konzumovaly malé množství vegetace spolu se svou kořistí. Tráva totiž obsahuje kyselinu listovou, která je nezbytná pro zdravé červené krvinky, a vlákninu, která pomáhá při trávení a odstraňování chlupů a jiných nechtěných předmětů ze žaludku.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí rostliny jsou nejen krásnou dekorací. Některé zaženou nachlazení nebo pomohou lépe spát

Kočky jsou také přitahovány květinami pro jejich vůni. Květiny mají silnou vůni, která může kočky lákat, a jsou pro ně přitažlivé i vizuálně svými jasnými barvami a jemnými okvětními lístky. Některé kočky se mohou dokonce otírat nebo žvýkat květiny jako formu hry nebo si označovat své území svým pachem.

Zdroj obrázku: Freepik

Kterým rostlinám se vyhnout, pokud máte kočku

Je však důležité si uvědomit, že ne všechny rostliny jsou pro kočky bezpečné. Požití určitých květin může způsobit řadu příznaků, od mírné žaludeční nevolnosti až po vážnější zdravotní problémy. Pokud máte doma nebo na zahradě rostliny, je důležité zjistit, zda nejsou pro vaši kočku jedovaté, a držet všechny potenciálně škodlivé rostliny mimo její dosah.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční stromek v květináči může mít po svátcích velmi zajímavé využití

Zde je seznam nejběžnějších rostlin jedovatých pro kočky:

  • Lilie: Lilie jsou pro kočky jednou z nejjedovatějších květin. Všechny části rostliny, včetně okvětních lístků, listů, stonku a pylu, mohou při požití způsobit selhání ledvin. Příznaky otravy zahrnují zvracení, ztrátu chuti k jídlu, letargii a dehydrataci.
  • Tulipány a hyacinty: Tyto oblíbené jarní květiny mohou u koček způsobit zvracení, průjem a slintání. Požití velkého množství těchto květin může vést k závažnějším příznakům, jako jsou potíže s dýcháním a zvýšený srdeční tep.
  • Narcisy: Narcisy obsahují lykorin, který je pro kočky toxický. Požití narcisů může způsobit zvracení, průjem, bolesti břicha, a dokonce i srdeční arytmii.
  • Azalky a pěnišníky: Příznaky otravy se objevují během několika hodin po požití a mohou zahrnovat letargii, třes, záchvaty a kóma.
  • Chryzantémy: Tyto na podzim kvetoucí květiny obsahují toxickou sloučeninu zvanou pyrethrin, která může u koček způsobit zvracení, průjem a ztrátu koordinace. Požití velkého množství chryzantém pak může způsobit záchvaty, a dokonce i smrt.
  • Vánoční hvězdy: I když nejsou tak toxické jako jiné květiny na tomto seznamu, mohou u koček při požití stále způsobit žaludeční nevolnost. Mléčná šťáva z rostliny může také způsobit podráždění a zarudnutí kůže.
Zdroj: https://www.greatpetcare.com/wellness/10-flowers-that-are-poisonous-to-cats/
Přidat na Seznam.cz