Potatoes 1585075 1920 (1)

Široké využití brambor v kuchyni je známé, ale jejich skvělé vlastnosti jsou cenné i jinde

Brambory jsou hojně používanou surovinou zejména v kuchyni. Mnoho lidí si pěstuje různé druhy brambor na svých zahradách, někteří pěstují brambory dokonce i v pytlích na terase nebo na balkóně. Brambory se dají použít jako hlavní díl jídla, ale také jako příloha. Můžeme je upravovat na nespočet způsobů od obyčejných vařených brambor přes bramborové knedlíky až po bramborový dort a pečivo. Věděli jste ale, že brambory najdou využití nejen v kuchyni, ale i v jiných částech domácnosti? Čtěte níže, jak jinak vám mohou být brambory užitečné. 

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata v růstu podpoří některé bylinky a jiné druhy zeleniny

Bramborová pleťová maska na problematickou pleť

Bramborová maska se doporučuje zejména lidem, kteří mají problémy s pletí. Není to jen o akné, ale obecně o jakýchkoli problémech s kůží na obličeji. V poslední době mnoho lidí skrývá svůj obličej pod make-upem. Po bramborové masce už to nebude nutné. Pomůže vám na vrásky, znečištěnou kůži, ucpané póry, ale i na ekzém či unavený vzhled. Naneste strouhané brambory na obličej tak, abyste jej pokryli celý. Nechte čtvrt hodiny působit a poté umyjte. Postup by se měl opakovat několikrát měsíčně.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek si snadno vypěstujeme i na parapetu za oknem
Zdroj obrázku: Pixabay

Brambory vám v neposlední řadě pomohou také na popáleniny. Nastrouhejte brambory a smíchejte je spolu s bramborovou moukou. Tuto směs důkladně promíchejte a naneste na popálené místo. Směs bude chladit a zklidňovat podrážděnou pokožku. Nechte působit, dokud brambory chladí. Až nasají přebytečnou horkost a teplá směs přestane chladit, můžete ji v případě potřeby vyměnit za nanesení nové směsi.

Zdroj obrázku: Pixabay

Další využití brambor v domácnosti

Voda, ve které vaříme brambory, je rozhodně cenná a je na škodu ji vylévat. Obsahuje mnoho živin a prospěšných látek, které se během vaření z brambor vyplavily. Bude tedy skvělou zálivkou pro kytky domácí i na zahradě. Samozřejmě takovou vodu nesolte a zalévejte zchladlou. Vaše rostliny vám za toto přírodní hnojivo poděkují.

Přidat na Seznam.cz