Šetřit vodou může každý. I malé změny dovedou uspořit ročně tisíce korun
Asi jsme už všichni slyšeli radu, že bychom měli více šetřit vodou. Nejde přitom jen o finanční důvody, ale také samozřejmě o klimatické změny. V současné době je na mnoha místech Česka v létě nedostatek vody, což potvrzuje i její hladina v jezerech a řekách. Pokud je pro nás důležité klima a chceme si vylepšit i domácí rozpočet, vyplatí se šetřit vodou nejen doma, ale i na zahradě. Pár návyků a řešení zabrání tomu, aby nám nevyhnutelné sucho způsobilo mnoho problémů.
Proč šetřit vodou?
Co je příčinou toho, že sucho je u nás na denním pořádku? Viníme klimatickou změnu, ale také mnohaleté zanedbávání vodního hospodářství. Pokud si někdo myslí, že se ho sucho netýká, protože nemá ani auto, ani zahradu, ani pozemek, velmi se mýlí. Sucho je katastrofální i pro úrodu, takže tváří v tvář této tragédii to samozřejmě povede ke zvýšení cen potravin a reálnou hrozbou je také nedostatek zásob. Nevyplatí se proto čekat na systémová řešení, ale každý bychom měli šetřit vodou kvůli vlastní motivaci.
Zkontrolujte instalaci
Nejprve zkontrolujte své domácí vodovodní potrubí a opravte všechny vadné nebo netěsné kohoutky a opotřebovaná těsnění. Vyplatí se také zkontrolovat záchod a splachovací nádrž, protože při nadměrném používání přestává těsnit a může protékat. I když se zdá, že taková opatření jsou neúčinná, množství vody, které ročně z potrubí zbytečně odteče, je v přepočtu poměrně velké.
Co dalšího lze udělat pro úsporu vody?
Kupte si baterie, které dávkují správné množství vody, a nainstalujte na kohoutky perlátory. Jedná se o malý prvek, který se skládá ze sítka s velmi jemnými oky. Jednoduchou konstrukcí dochází k provzdušňování proudu vody, což znamená, že z kohoutku teče méně vody, a umožňuje to ušetřit část peněz.
Šetřete každý den
- Holení a čištění zubů – Tyto činnosti nemusíte provádět s tekoucí vodou.
- Koupání – Místo napouštění vany je lepší se osprchovat.
- Praní – Pračku je vhodné zapnout, až když je zcela naplněná.
- Ruční mytí – Místo oplachování nádobí pod tekoucí vodou je lepší nalít vodu do dřezu a v ní nádobí umýt.
- Zalévání rostlin – Můžete použít vodu z vařené zeleniny (nesolené) nebo dešťovou.
Zdroj: https://www.americanrivers.org/rivers/discover-your-river/top-10-ways-for-you-to-save-water-at-home/