Happy Woman Carrying Houseplant

Schnutí listů vyžaduje okamžitý zásah. Pokojovým rostlinám chybí zásadní podmínky k životu

Květníkové rostliny jsou živými dekoracemi interiéru, čistí vzduch od škodlivin a jsou potěchou v chmurných dnech. Potřebují adekvátní péči, zejména v zimě totiž mohou trpět kvůli výkyvům teplot nebo neúměrnému průvanu. V takové chvíli začnou špičky listů hnědnout a zasychat, při dlouhodobém stavu může dojít k jejich postupnému úhynu. Jak pečovat o rostliny, aby bujně rostly a dělaly každodenně radost?

Hnědnou a usychají

K tomuto jevu dochází nejčastěji na přelomu pozdního podzimu a zimy po spuštění topné sezóny. Listy pokojových rostlin začnou na koncích hnědnout, nebo rovnou zčernají a usychají, později odpadnou zcela. Samozřejmě k padání listů může dojít i jindy než v zimě, ale v chladných měsících způsobuje opadávání více faktorů, nemusí jít totiž jen o napadení rostliny škůdci nebo plísňovými chorobami. Častými viníky je suchý vzduch, průvan nebo další podmínky, ve kterých se rostlina vyskytuje.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny dokážou zútulnit i koupelnu. Některým druhům se v ní bude krásně dařit
Zdroj obrázku: Freepik

Monstera, toulcovka i lilie

Jaké rostliny trpí na zasychání konců listů nejčastěji? Povětšinou rostliny s velkými listy, proto tento neduh postihuje monstery, toulcovky (Spathiphyllum) či orchideje. Právě tyto pokojovky může postihnout hnědnutí listů na jejich koncích, přičemž mohou též zčernat okraje listových čepelí. Po vyloučení napadení škůdci je jednoznačným problémem suchý vzduch v místnosti. Stav, kdy vlhkost vzduchu klesá pod 50 procent, což je v bytech během topné sezóny běžné, rostlinám nesvědčí. Většina interiérových rostlin požaduje o 10 až 30 procent vyšší vlhkost, proto je vhodné vzduch v interiéru zvlhčovat pomocí misek s vodou nebo rozprašovače.

Mohlo by vás zajímat:  Něžné kvítky bramboříku vytvoří ojedinělou dekoraci, potrpí si ale na chladnějších prostorách

Nedostatek draslíku i průvan

Zavěšením mokrých ručníků nebo utěrek na topení či nalitím vody do misky pod květník se zvýší vlhkost vzduchu a rostlinám vodou nasycený vzduch prospěje. Vhodné je zahnojit rostliny přípravkem s obsahem draslíku, aby došlo k posílení výhonků a zeleně. K zasychání může docházet též vlivem sterilního substrátu, který nemá dostatek živin. Neméně často je viníkem suchých listů průvan, před větráním proto rostliny přesuňte na kryté místo, kde je neohrozí mrazivý vzduch proudící zvenku. Suché listy se též doporučuje řezem pomocí ostrého a vydezinfikovaného nože odstranit, v případě postižení jen konců není třeba odřezávat celý list.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/why-are-my-houseplants-leaves-turning-brown-on-the-tips/
Přidat na Seznam.cz