Cup Coffee Coffee Beans Burlap Sack Old Wooden Background

Šálek nejdražší kávy světa vyjde i na 2 000 korun. Kopi Luwak je skvost mezi kávami

Běžně stojí šálek kávy několik desítek korun, existují však druhy, které jsou mnohem dražší. Záleží na odrůdách a lokalitách, kde se pěstují. Nejdražší kávová zrna mají svůj příběh, který sahá daleko do minulosti, leckdy je spojený s ponurou evropskou historií. Jaké druhy kávy patří mezi nejcennější?

Kopi Luwak – nejdražší káva na světě

Patří mezi nejdražší kávy na světě, říká se jí cibetková a pochází z oblasti Indonésie. Její název je složený ze slov kopi, což znamená v indonéštině káva, a luwak, což je název cibetkovité šelmy jménem oviječ skvrnitý. Tomuto zvířeti se říká cibetka a má vytříbený vkus, pojídá totiž nejzralejší plody kávovníku, přičemž v trávicím traktu dojde ke strávení dužniny a s výkaly se vyloučí zrna. Vyčištěná zrna od exkrementů jsou přebírána a následně se praží tradičním způsobem. Tato káva druhu Arabica se vyznačuje velmi výraznou chutí s hustou konzistencí a velmi intenzivní vůní. Ročně se vyprodukuje pouze 500 kilogramů těchto zrn, jeden šálek kávy vyjde na 500 až 2200 korun.

Mohlo by vás zajímat:  V létě záleží na oblečení nejvíce. Některé odstíny jsou přímou pozvánkou pro klíšťata a komáry
Zdroj obrázku: Freepik

Svatá Helena žije nejen Napoleonovým odkazem

Obdobné ceny dají milovníci kávy za další druh kávy, který se pěstuje na ostrově Svatá Helena. Ten je známý především z historie, protože sem byl vyhoštěn generál Napoleon Bonaparte po prohrané bitvě roku 1815. Svatá Helena je malinký ostrov uprostřed Atlantského oceánu a už od dob Napoleona se z něj dováží do Paříže káva. Jedná se o velmi omezený dovoz, protože ostrov je malý a pěstování kávy je zde velmi skrovné. Podle odborníků je ideální pro přípravu espressa a vyznačuje se silnou a bohatou chutí a intenzivní vůní.

Mohlo by vás zajímat:  Med působí na zdraví jako zázrak. Mezi nejcennější patří levandulový, okouzlí úžasnou vůní i účinky

Jamajská Blue Mountain z vulkánu

Mezi nejdražší kávy na světě se řadí také druh Blue Mountain z Jamajky, kde se kávovníky pěstují na vulkanickém pohoří ve východní části ostrova. Jedná se o oblast několika málo farem, které se mohou pyšnit ochrannou známkou Jamaica Blue Mountain. Kávovníky se zde pěstují v zemi bohaté na minerály při vysokých dešťových srážkách, plody proto dozrávají až 10 měsíců. Oproti předchozím druhům je tato káva jemná s lehce nasládlou chutí, doporučuje se podávat s mlékem.

Zdroj: https://kopiluwakdirect.com/most-expensive-coffee/, https://www.businessinsider.com/kopi-luwak-cat-poop-worlds-most-expensive-coffee-taste-test-2018-11, https://www.themanual.com/food-and-drink/most-expensive-coffee-in-the-world/
Přidat na Seznam.cz