Garden 2179095 1920

Podle odborníků má práce na zahradě pozitivní vliv na lidskou psychiku

Určitě není žádným překvapením, že lidé z vesnice, kteří se pravidelně věnují péči o svou zahradu, jsou tak nějak klidnější a více spokojení. Podle výzkumů za to může právě taková jednoduchá činnost, jakou je zahradničení. Naštěstí trochu těch rostlin a radosti z jejich prosperování zvládne dostat i do městského bytu. A jaké výhody přináší zahradničení pro psychické zdraví? Možná se budete divit, ale pozitivní dopady jsou patrné hned na několika různých úrovních. Více se dozvíte přímo v článku. 

Rozptýlení od všedních problémů

Během práce na zahradě opravdu zapomenete na starosti z práce a podobně. Soustředíte se totiž pouze na odstranění plevele, správné umístění nové rostlinky, ostříhání stromu a další důležité úkoly, bez kterých nebude zahrada prospívat tak, jak si představujete. Jednoduchou manuální prací dáte odpočinout své hlavě a mozku. Práce na zahradě nebo péče o větší množství pokojových rostlin je totiž ideální hlavně pro kancelářská povolání a pro všechny, kdo chtějí snížit množství stresu z práce. Dobrou zprávou je, že na zahradě je spousta práce během celého roku, takže je velmi pravděpodobné, že nebudete vědět, co máte dělat. Vždy je totiž možné něco vylepšit.

Mohlo by vás zajímat:  Lidé pro ně chodí zbytečně do lesa. Přitom se houby dají pěstovat stejně jako zelenina nebo ovoce
Zdroj obrázku: Pixabay.com

A s čím dalším zahradničení pomáhá a jaké přináší výhody?

  • Pobyt venku na čerstvém vzduchu
  • Kontakt s přírodou v maximální blízkosti
  • Radost z prospívajících květin

Vidíte za sebou smysluplný výsledek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Podle výzkumů je navíc velkým pozitivním efektem při práci na zahradě jednoduchý fakt, že za sebou vidíte jasné výsledky své práce. Jakmile odstraníte za záhonu plevel, začne působit více upraveným dojmem. Když vysadíte nový strom, můžete sledovat, jak postupně roste a prospívá. Příkladů existuje celá řada. Opět je tento fakt, že za sebou vidíte výsledky své práce, ideální pro lidi, kteří se běžně věnují hlavně intelektuální a hůře hmatatelné činnosti. V takovém případě se totiž nemusí vyplavovat tolik dopaminu a souvisejících hormonů, díky kterým se cítíme dobře po kvalitně odvedené práci. 

Mohlo by vás zajímat:  Hnědá rýže je zdravější a výživnější než bílá. Ideální je pro diabetiky i při hubnutí

Návštěvy a kolemjdoucí obdivují výsledek vaší práce

Dobrý pocit z hotové práce máte i ve chvíli, kdy návštěvy a kolemjdoucí začnou obdivovat vaši zahradu. Dostanete další potvrzení, že vaše pravidelná práce během zahradničení má skutečně smysl. Když si navíc dáte tu práci a upravíte zahradu lehce v přírodním stylu, můžete občas pozorovat nejrůznější návštěvy z říše živočichů. S kvetoucími keři a květinami tak vaše zahrada ještě zkrásní díky motýlům a včelkám. Větší strom zase poskytne úkryt pro ptáky a terasovitá skalka nabídne místo pro vzácné ještěrky a některé druhy hmyzu. Pestrá a živá zahrada totiž vypadá mnohem lépe v porovnání s obyčejným anglickým trávníkem, kde se toho příliš živého nenachází. 

Přidat na Seznam.cz