S teplými dny se k životu probouzí i ovádi. Jejich bodnutí je nepříjemné a nebezpečné

Ovádů je více druhů, ale k těm nejběžnějším patří ovád bzučivý a ovád hovězí. Jedná se o hmyz, který je charakteristický tím, že napadá dobytek a často útočí i na člověka. Jeho bodnutí je určitě dobré pokud možno se vyhnout, protože je poměrně bolestivé a navíc může dojít k přenosu některých onemocnění. Onemocnění přenášená ovády však spíše postihují zvířata než člověka.

Něco blíže o ovádech

Ovádi se vyskytují prakticky na celém našem území, a to jak v nížinách, tak i v horských oblastech. K nejčastějšímu kontaktu s tímto druhem hmyzu dochází například poblíž vodních ploch, tedy rybníků, jezer nebo přehrad, na okraji lesa i na loukách, ale setkat se s ním lze prakticky všude, zejména tehdy, když jsou poblíž hospodářská zvířata nebo divoká zvěř. Aktivní jsou zejména v teplých letních měsících.

Zdroj obrázku: Pixabay

Menší ovádi mají tělo dlouhé od 11 do 16 mm, ti větší až do 24 mm. Tento hmyz je typický svýma velkýma, složenýma očima, jinak je poměrně nenápadný, hnědošedý, s nevýraznou kresbou na zadečku i hrudi.

Život ováda

Zajímavé je, že ovád tráví drtivou část svého života ve stadiu larvy, která se líhne z vajíčka. Ta samička klade na rostliny nebo kameny nad vodou, protože v té larvy poté žijí a také loví. V tomto stadiu může ovád strávit až dva roky života, a když se potom zakuklí a přemění se v dospělce, čeká ho jen několikadenní existence.

Zdroj obrázku: Pixabay

Dospělí jedinci se živí nektarem z květů, ale samičky k tomu ještě sají krev a pro to mají uzpůsobené bodavé ústní ústrojí, kterým jsou samečci sice vybaveni také, ale u nich je nefunkční. Krev slouží samičkám k tomu, aby se mohla optimálně vyvíjet vajíčka, a při jednom bodnutí vysaje ze zvířete nebo člověka přibližně 1 cm3 krve. Bodnutí je bolestivé proto, že na rozdíl od mnoha jiných druhů hmyzu nevypouští ovád do krve anestetikum, pouze látku zabraňující jejímu srážení.

Pokud vás již někdy ovád pronásledoval, pak víte, jak je těžké mu utéct nebo jej zahnat, protože po výběru cíle bývá velice urputný a navíc skvěle létá, a je tak i obtížné jej zabít.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/outdoor-health/horse-fly-bite
Přidat na Seznam.cz