742

S pavouky je spojeno mnoho mýtů. Nejsou nebezpeční a milují čistotu

Pavouci rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější tvory na světě. Mnoho lidí z nich má fóbii, ale mnoho lidé také věří mýtům o těchto zvířatech. Proto se dnes podíváme na pět mýtů, které jsou opředeny kolem pavouků. Máte-li z těchto tvorů strach, měli byste si následující řádky přečíst. Možná na ně změníte názor a nebudete se jich obávat tolik.

Jde o agresivní a nebezpečné tvory

Na světě existuje obrovské množství druhů pavouků. Většina z nich přitom není vůbec nebezpečná. Každé zvíře může přirozeně zaútočit, když se cítí v ohrožení, ale pavouci nejsou agresivní. Neútočí na lidi, pokud naprosto nutně nemusí. Většina z nich se ale rozhodne pro útěk do bezpečí, protože se vás bojí víc, než se bojíte vy jich.

Mohlo by vás zajímat:  Kardamom vnese do kuchyně vůni orientu. Jeho účinky na zdraví jsou využívány po staletí

Všichni jsou jedovatí

Ano, mnoho druhů pavouků produkuje ve svém těle jed. Ten slouží k tomu, aby dokázali paralyzovat svou kořist a v klidu si na ní pochutnat. Tento jed je ale neškodný pro lidi. Na světě je pouze několik druhů pavouků, kteří jsou nebezpeční pro lidi, protože mají velmi silný jed.

11715
Zdroj obrázku: Freepik

Pavouci jsou špinaví

Budete se divit, ale tito tvorové jsou velmi čistotní. Velmi pečlivě se starají o svou pavučinu a snaží se, aby byla neustále čistá. Toto pevné hedvábí jim slouží nejen jako domov, ale hlavně jako nástraha pro potravu. A jakmile není čistá, další hmyz ji může vidět a vyhnout se jí.

Mohlo by vás zajímat:  Zelená strava obnovuje buňky a stimuluje metabolismus, a to díky jedné zázračné látce

Pavouci jsou všude kolem nás

Na první pohled se může zdát, že potkáváme pavouky na každém kroku. Ve skutečnosti většina z nich žije v přírodě, ke se skrývají před zraky všech lidí. Těch pár pavouků, kteří se v létě nebo na podzim dostanou k vám domů, představuje jen nepatrné množství těchto zvířat.

Tito tvorové jsou škodliví

Hodně lidí vnímá pavouky jako něco negativního. Ve skutečnosti mají velmi užitečnou vlastnost. Loví mnoho druhů hmyzu, které jsou pro lidi i další zvířata nepříjemné. Živí se také škůdci, kteří mohou napadnout vás domov, zahradu i přírodu. Všichni pavoukovci jsou důležitou součástí ekosystému, protože chrání rostliny před přemnožením škůdců.

Zdroj: https://www.burkemuseum.org/collections-and-research/biology/arachnology-and-entomology/spider-myths
Přidat na Seznam.cz