Young Woman Holding Clock Healthy Food Salad Intermittent Fasting Concept Time Lose Weight Eating Control Time Diet Concept

S nespavostí zatočí lehká a chutná večeře. Smažená a tučná jídla tělu akorát přitíží

Nemůžete v noci spát? Možná je na vině váš jídelníček, konkrétně večeře. Ta by neměla být příliš těžká na trávení ani příliš kalorická, měla by pokrýt asi 15–20 procent denního příjmu energie. Výživové chyby mohou způsobit nejen nespavost, ale také plynatost nebo bolesti břicha. Důležitá je pravidelnost, která vám pomůže vyhnout se návalům hladu ve večerních hodinách.

Kdy byste měli večeřet?

Spousta lidí má zafixované to, že poslední jídlo by měl člověk sníst nejpozději v 18 hodin večer. Není to ale tak úplně pravda. Večeři je ideální sníst 2–3 hodiny před spaním, takže lidé, kteří chodí spát později, budou mít tuto hranici posunutou. Vyplatí se volit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které ovlivňují práci celého mozku. Hlavním zdrojem těchto látek jsou ryby, například losos, sardinky nebo makrela.

Mohlo by vás zajímat:  Kardiovaskulárním onemocněním předejde nejlépe vyvážený jídelníček. Některé produkty v něm nemají co dělat

Večeře je také skvělý čas na zeleninu ve formě přílohy nebo polévky. Večer byste měli pít hlavně vodu a bylinkové čaje, které vám pomohou usnout. Například máta, heřmánek a kozlík mají uklidňující vlastnosti. Alkohol, slazené nápoje, černý čaj a kofeinové nápoje je lepší nepít. Stejně tak je chybou vynechat večeři úplně, jinak by se vyhladovělé tělo mohlo v noci budit.

Zdroj obrázku: Freepik

Co byste jíst neměli

K večeři byste neměli jíst tučná a vysoce zpracovaná jídla, která se dlouho tráví. Raději se vyhněte smaženému masu, rychlému občerstvení, houbám, chipsům a slaným pochutinám. Totéž platí pro jednoduché cukry, které mají spíše stimulační účinek. Nedoporučují se ani výrobky s vysokým glykemickým indexem, tedy pšeničné těstoviny, brambory, bílé pečivo a slazené ovesné vločky.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý cukr lze jednoduše nahradit zdravějšími alternativami

Co si tedy k večeři připravit? Ideální jsou ryby s bylinkami a zeleninou, pečená nebo vařená kuřecí prsa, zeleninový salát či krémová polévka. Připravit si můžete také celozrnný sendvič s libovým masem a zeleninou nebo tvarohem a pažitkou. Vhodná je také pečená zelenina, například lilek, cuketové palačinky nebo jednoduchá omeleta se zeleninou.

Zdroj: https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/doze-control-eat-right-youll-sleep-like-baby
Přidat na Seznam.cz