Orchid 3479539 1920 (1)

S chladnými měsíci péče o orchideje vrcholí. Pro jejich spokojenost stačí dodržet tyto čtyři kroky

Jsou královnami mezi pokojovými rostlinami. Orchideje umí vykouzlit překrásné květy, ale na druhou stranu nám nic nedají zadarmo. Obzvlášť v průběhu zimních měsíců je třeba dbát na důkladnou péči. Prozradíme vám, co orchideje milují.

Zvláštní pozornost tyto pokojovky vyžadují především v době do února. Na co se soustředit? Všem pěstitelům orchidejí doporučujeme nezapomínat na čtyři důležité kroky: hnojení, správné umístění rostliny, dostatek světla a pravidelný oplach. 

Hnojením ku kráse

V naší geografické poloze a s ohledem na střídání čtyř ročních období, tedy v prostředí pro orchideje nepřirozeném, je nedílnou součástí péče o tyto pokojové rostliny pravidelné hnojení. Doporučuje se používat výhradně organická hnojiva.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční hvězda vnese domů to pravé adventní kouzlo. Postarejte se, aby byla skutečnou ozdobou
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak jsme již zmiňovali, důraz na správnou péči o orchideje je zásadní hlavně v době do února. Hnojení by mělo probíhat jednou měsíčně, a to šetrně. Použijte vždy velmi malé množství organického hnojiva. Platí totiž, že méně je více. Nadměrné množství hnojiva orchideje snáší mnohem hůře než nedostatečné hnojení.

Kam s nimi?

Pokud se rozhodujete, kam orchideje umístit, měli byste vždy zohlednit více aspektů naráz. Květináč s orchidejí patří na suché a chladné místo. Kromě toho orchideje vyžadují dostatek slunečního svitu. Perfektní volbou je proto parapet. 

Mohlo by vás zajímat:  Citronová šťáva podnítí strom štěstí k růstu nových listů

Najdou-li se ve vaší domácnosti okna směřovaná na jih, máte vyhráno. Orchidejím se na slunné jižní straně daří nejlépe, u okna navíc bývají ideální teplotní podmínky. Pokud se vám pro květináč nepodaří najít místo na vhodném parapetu, pomůže umělé osvětlení.

Zdroj obrázku: Pixabay

Čtvrtým krokem ke krásným orchidejím je občasná sprcha. Když se na jejich listech nashromáždí prach, nedaří se jim. Naopak květům voda příliš nevyhovuje. Zaměřte se tedy při sprchování výhradně na listy. V letním období představuje skvělou alternativu sprcha v podobě (mírného) deště.

Přidat na Seznam.cz