Pripalena Panev

Připálený hrnec nikdy nevyhazujte. Existuje účinné řešení, po kterém bude nádobí opět jako nové

Uvařili jste výborný oběd a teď je čas na mytí nádobí. A v tu chvíli si uvědomíte, že vaše skvělé jídlo po sobě zanechalo spálenou pánev nebo hrnec. Co teď? Horká voda s prostředkem na mytí nádobí nestačí a drhnutí drátěnkou nebo agresivní chemie mohou poničit povrch vašeho nádobí. Naštěstí existují šetrné, ale velmi účinné přírodní prostředky, které si s tímto problémem hravě poradí. Pojďme se na ně podívat!

Jedlá soda a ocet

Soda bikarbona je abrazivní látka a vinný ocet je kyselina. Pokud spojíme jejich síly, pomůžou nám zachránit spálenou pánev i hrnce. Začněte vařením směsi octa a vody v připáleném nádobí. Tím se uvolní připálené jídlo. Až k tomu dojde, stáhněte nádobí z ohně, tekutinu opatrně vylejte a nasypejte dostatečné množství sody bikarbony (záleží na velikosti pánve). Nechte pánev nebo hrnec dostatečně vychladnout a poté je jemně drhněte sodou a plastovou stěrkou. Následně umyjte jako obvykle.

Mohlo by vás zajímat:  Mravenci přitahují mšice a ničí půdu okolo rostlin. Zbavit se jich lze několika způsoby
Zdroj obrázku: Freepik

Brambory a sůl

Tento způsob je poměrně neznámý. Většina lidí si brambory se solí uvaří jako přílohu k obědu. Věděli jste však, že díky této kombinaci bez problému vyčistíte spálenou pánev nebo jiné nádobí?

Potřebovat budete: jednu syrovou bramboru (množství záleží na míře znečištění), polévkovou lžíci hrubozrnné soli a jednu čajovou lžičku olivového oleje.

Zdroj obrázku: Pixabay

Postupujte následovně:

  1. Papírovou utěrkou odstraňte veškeré nečistoty, které z nádobí odstranit jdou.
  2. Nasypejte na povrch hrubozrnnou sůl a nechte chvíli působit.
  3. Brambory nakrájejte na polovinu a půlkou brambory začněte krouživými pohyby drhnout povrch pánve.
  4. Jakmile se připáleniny začnou odlupovat, opláchněte pánev teplou vodou a otřete ji dosucha.
Mohlo by vás zajímat:  Neefektivní zalévání konví je už přežitek. Moderní systémy šetří práci, čas i samotnou vodu

Jako poslední krok můžete povrch pánve otřít malým množstvím olivového oleje, který bude působit jako impregnace. Upozornění: tento způsob čištění se hodí pouze na nádobí z nerezové oceli nebo z litiny. Nepoužívejte na teflonovou pánev, sůl by ji mohla poškrábat.

Zdroj: https://www.hgtv.com/lifestyle/clean-and-organize/how-to-clean-scorched-burnt-pan
Přidat na Seznam.cz