Walkway With Green Grass Wall Texture

Rychle rostoucí živý plot zajistí soukromí a dekorativní ohraničení pozemku

Snažíte se skrýt před svými sousedy a kolemjdoucími? Chcete, aby už nikdo nenarušoval vaše soukromí? Nebo už vás nebaví mít na svém pozemku nafoukané a odkopnuté harampádí ze silnice? V tom případě je tu pro vás zcela vhodný zelený plot, který vám vyroste prakticky pod rukama. Bude vypadat nádherně, poroste řadu let a vy ho budete jen udržovat.

Co můžete zasadit jako zelený plot?

Hranici pozemku můžete osázet různě, ale záleží na určitých faktorech. Musíte si uvědomit, co se vám líbí a co se vám bude lépe udržovat a zda chcete, aby bylo přes něj vidět. Dokonalým příkladem jsou listnaté stromy, ze kterých padá každý rok listí. Listí je skvělou pokrývkou trávníku, která pomůže zachránit trávník před mrazy. Ale hned jak zima skončí, musíte vše shrabat.

Mohlo by vás zajímat:  V září lze sázet některé dvouleté rostliny, stromy nebo trvalky

Dále musíte zvážit, jaký typ půdy vlastníte, jaká je u vás nadmořská výška, jak moc u vás fouká nebo kolik slunečního světla padá na vaši zahradu. A v neposlední řadě si položte otázku. Za jak dlouho chcete, aby živý plot vyrostl?

Zdroj obrázku: Freepik

Rychle rostoucí zelený plot

Pokud máte chalupu nebo chatu, kde trávíte volný čas, pak vám jistě nevadí, že zelený plot opadá. Ale před vaším domem je to jiné. Hustý, zelený a rychle rostoucí plot si vypěstujete z jilmu sibiřského. Ideální čas pro výsadbu je podzim, kdy sazenice zastřihneme na výšku 30 centimetrů. Do zimy vám lehce zakoření a pak bude růst do výšky jako divý. Musíte ho pravidelně zastříhávat, aby se zahustil. Tento druh se dá velmi dobře tvarovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pro přesazení tújí je jarní termín ideální. V létě budou v plné síle

Další dobře známý živý plot je neopadavý bambus. Ten byl spíše pěstován milovníky japonských zahrad, ale když se zjistilo, jak je odolný, začal se pěstovat mnohem více. Je oblíbený díky tomu, že vyroste prakticky všude. Jeho stébélka jsou štíhlá a dokážou vyrůst do výšky několika metrů. Zasaďte ho před podzimem do prohnojené půdy a uvidíte, jak vám v prvním roce vyroste!

Zdroj: https://www.instanthedge.com/fast-growing-hedges/
Přidat na Seznam.cz