Flowers 4423217 1280

Stinné kouty zahrad nemusí zůstat prázdné. Pro některé druhy rostlin jsou tato místa ideální

Mnoho milovníků rostlin má problém s umístěním statných rostlin na své zahradě. Největší překážkou je nedostatečné množství slunečního světla během dne, které brání vysazení většího počtu dekorativních keřů a okrasných květin. Naštěstí existují rostliny, kterým se ve stínu daří. Pokud je dostupný prostor řádně naplánován, zahrada potěší oko a poskytne odpočinek po mnoho dalších let. Jaké rostliny tedy zasadit do stinných částí zahrady?

Mohou rostliny růst ve stínu?

Neexistuje žádný důvod, proč nepěstovat rostliny ve stinných částech zahrady, kromě toho, že nebudou tak svěží, budou vystaveny parazitům či houbám, mohou zůstat zakrslé či nevzhledně zbarvené. Naštěstí mnoho druhů stín toleruje, takže jsou ideální na místa, jako jsou prázdné prostory pod velkými stromy či jižní stěny.

Mohlo by vás zajímat:  Petúnie posílí domácí hnojivo z ovesných vloček

Co mít na paměti?

Stinné rostliny nejsou příliš náročné: stačí jim poskytnout prodyšnou a úrodnou půdu, pravidelně hnojit a nedovolovat, aby substrát vyschl. Velké množství druhů usnadňuje plánování vzhledu zahrady. Při rozhodování o jejich výsadbě je však nutné jim poskytnout dostatečný prostor.

Zdroj obrázku: Pixabay

Bohyška

Bohyška neboli funkie je na zahradách běžně vysazována, a to pro svou dlouhověkost a nenáročnost na sluneční světlo. Vyžaduje vlhkou půdu s propustnou písčitou strukturou. Je vhodná k samostatnému pěstování, ráda si od ostatních rostlin drží odstup. Za dobrých podmínek dosáhne výšky až jednoho metru.

Mohlo by vás zajímat:  Nechte svůj balkon rozkvést nádhernými trvalkami, které navíc nejsou náročné

Udatna dvoudomá

Udatna dvoudomá dosahuje výšky až 2 metrů. Potřebuje prodyšnou půdu a vysokou hydrataci, protože má tendenci vysychat. Vysazená ve shlucích zdobí zahradu intenzivními zelenými listy, v nichž v létě svítí bílé opeřené květy. Nevyžaduje mnoho péče, a co je nejdůležitější, je mrazuvzdorná.

Rodgerzie stopkolistá

Rostlina, která dosahuje výšky maximálně 1,5 metru a hodí se pro severní stranu zahrad a růst u zdí. K vytvoření širokých shluků státně zelených listů, mezi nimiž se v létě objevují bílé květy, potřebuje vlhkou a úrodnou půdu.

Zdroj: https://www.gardeners.com/how-to/great-plants-for-shade/8201.html
Přidat na Seznam.cz